Százezer szíriai menekült tart a török határra
Több mint százezer menekült tart az észak-szíriai Azáz város környékéről a török határ irányába - közölte hétfőn az Orvosok Határok Nélkül (MSF) nemzetközi segélyszervezet.
A török sajtó már múlt pénteken arról számolt be, hogy a Szíria északi részén fellángolt harcok újabb migránsáradatot indítottak el. A határ szíriai oldalán található 10 menekülttáborból többet támadás ért, ezért legalább 30 ezer személy kelt útra a török Kilis tartományban fekvő Öncüpinar határátkelőhöz. A helyzet azóta tovább romlott.
Az utóbbi hetekben Szíria-szerte és különösen északon fellángoltak a harcok a kormányt támogató erők, a lázadók és az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet között, ami összeomlással fenyegeti az amerikai-orosz megállapodásnak köszönhetően február 27-én életbe lépett szíriai fegyvernyugvási egyezményt.
A megállapodás nem vonatkozik a jelenlegi harcok helyszínére, ahogy az IÁ-hoz hasonló szélsőséges szervezetekre sem.
Az MSF kritizálta Törökországnak azt a döntését, amely szerint csak a sebesült migránsok előtt nyitja meg a határt. Törökország az utóbbi időben szigorított a határellenőrzésen és a korábbival ellentétben nem engedi számolatlanul beáramlani területére a Szíriából érkezőket.
A Human Rights Watch (HRW) nemzetközi emberi jogi szervezet felszólította Törökországot, hogy nyissa meg határait.
Emellett az MSF bírálta az Európai Unió menekültügyi politikáját is. Elfogadhatatlan, hogy az EU az illegális bevándorlók Törökországba történő visszatoloncolására koncentrál ahelyett, hogy lépéseket tenne a szíriai-török határ védelmének megerősítése érdekében - olvasható a szövegben.