Megegyeztek az amnesztiáról az ukrán tüntetők és a belügyesek

Megegyezés született a kijevi tüntetőkből alakult csoportok, a belügyminisztérium és az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) között arról, hogy ha előfeltételek nélkül kiengedik a bebörtönzött ellenzéki aktivistákat, szabaddá teszik a tüntetők a kijevi városházát és a Hrusevszkij utcát.

A Jobboldali Szektor, az Afganisztánban szolgált veteránok képviselői, valamint Andrij Parubij, a Majdan (Függetlenség tere) önvédelmi parancsnoka még pénteken állapodott meg Olekszandr Jakimenkóval, az SZBU főnökével és Viktor Dubovik első belügyminiszter-helyettessel - közölte hétfői sajtótájékoztatóján Oleh Mihnyuk, az afganisztáni veteránok képviselője. 

Szavai szerint hétfőig már 112 őrizetbe vett aktivistát engedtek szabadon a hatóságok. A megegyezés szerint péntekig még további 116 aktivista nyeri vissza a szabadságát. Addig a tüntetők "fegyverszünetet" tartanak, utána pedig szabaddá teszik a városházát és a Hrusevszkij utcát, ahol az összecsapások január 19-én kezdődtek a tüntetők és a rohamrendőrök között a gyülekezési, szólás- és sajtószabadságot jelentősen korlátozó törvények elfogadása után.

Az ellenzék által kifogásolt törvényeket a múlt héten megsemmisítette a parlament. Pénteken Viktor Janukovics elnök aláírta a jogszabályok hatályon kívül helyezéséről szóló határozatot, továbbá azt a kormánypárt által kidolgozott amnesztiatörvényt, amely az elfoglalt hivatali épületek elhagyásának és az utcai barikádok elbontásának feltételéhez köti a tüntetők büntetőjogi felelősségre vonás alóli mentesítését. A Majdan tüntetői és az ellenzék vezetői rögvest elutasították azt, hogy bármiféle feltételekhez kössék a bebörtönzöttek szabadon bocsátását.

A Jobboldali Szektor az ukrán ellenzéki tüntetők radikális szárnya, amely magára vállalta a kijevi zavargások elindítását. A csoportosulás pénteken közölte, hogy az afganisztáni veteránokkal és a Majdan önvédelmi egységeivel együtt harmadik félként részt kívánnak venni a társadalmi és politikai válság rendezését célzó tárgyalásokon a vezetés és az ellenzék képviselői mellett.

A döntésüket azzal magyarázták, hogy "a hatalom és az ellenzék semmilyen megegyezésre nem jutnak az országban kialakult rendkívüli helyzet rendezését illetően, és a polgárháború szélére sodorják Ukrajnát".   

Közben hétfőn Olekszandr Daniljuk, a Közös Ügy (Szpilna Szprava) nevű civil szervezet vezetője a Facebook közösségi portálon közölte hogy elhagyta Ukrajnát, mert értesülései szerint őrizetbe akarták venni őt. Jelenleg Londonban tartózkodik. A Közös Ügy aktivistái foglaltak el nemrég több hivatali épületet, köztük az agrárminisztérium és az igazságügyi tárca egy-egy épületét. Azóta minden hivatali épületből kivonultak.
 

Kimaradt?