Visszakérik az üzemanyag jövedéki adójának egy részét a fuvarozók – különben a szomszédba mennek tankolni

Marcel Ciolacu kormányfőhöz és Sorin Grindeanu szállításügyi miniszterhez fordultak a hazai fuvarozók annak érdekében, hogy a kormány rendelje el az üzemanyag jövedéki adójának részleges visszatérítését a szállítmányozóknak.

Fotó: Agerpres

A hazai közúti szállítmányozók országos szövetsége (UNTRR) csütörtöki közleményében kiemelte, hogy január elsejétől a gázolaj jövedéki adója 1000 liter után 1850,95 lej, idén július elsejétől pedig 2183,85 lejre emelkedik. Radu Dinescu, az UNTRR főtitkára figyelmeztetett, hogy ezzel átlépi azt a 400 eurós határt, amely esetben az elmúlt tíz évben rendre életbe lépett a jövedéki adó részleges visszatérítési rendszere. A közúti fuvarozók azt kérik a kormánytól, hogy sürgősen vezessen be egy sémát a visszaigénylésre, hogy versenyképesek maradhassanak.

Közleményükben úgy vélekednek, hogy a gázolaj megemelkedett költségei miatt a fuvarozók mintegy 20 százaléka elvándorolhat Magyarországra vagy Bulgáriába tankolni. Magyarország épp azon országok egyike, amely részlegesen visszatéríti a jövedéki adót a szállítmányozóknak, ráadásul az áfa-visszatérítés is kiszámítható Magyarországról a romániai fuvarozók felé. „Ugyanakkor, ha az üzemagyag áfás ára alacsonyabb lesz Magyarországon és Bulgáriában, akkor nem csak a hivatásos sofőrök, hanem a civilek is átvándorolnak majd tankolni” – hangsúlyozták, felemlítve az erre vonatkozó korábbi példákat.

A fuvarozók az adótörvényre hivatkozva kérik a visszatérítési séma bevezetését, annak értelmében ugyanis a fuvarozók visszakapnák a standard és a minimális jövedéki adó közötti különbséget. Az uniós direktíva szerint az üzemanyag jövedéki adója nem lehet 330 euró/1000 liternél alacsonyabb, ezért tehát ha Romániában 400 euró lesz a jövedéki adó, akkor a szállítmányozók legtöbb 70 eurót igényelhetnének vissza ezer liter üzemanyag után.

Rámutattak arra, az elmúlt tíz esztendőben Romániában háromszol aktiválták a visszatérítési sémát, ugyanakkor hat eurós tagállamban nem csak időszakosan, hanem rendszeresen lehetőség van a visszaigénylésre.

A közúti fuvarozók látják el a román export 46 százalékát, ezért kiemelkedően fontos a versenyképességének fenntartása. Az év eleje óta viszont a cégek számos kihívással szembesültek, aminek következtében működési költségük általánosságban 15 százalékkal emelkedik 2024-ben. Ezt nem terhelhetik rá teljes egészében a szállítmányozási díjaikra, ezért profitcsökkenés várható, ami veszélyezteti a működésüket. Emitt is sürgetik az üzemanyag jövedéki adójának mihamarabbi visszatérésének bevezetését, a közleményben pedig hangsúlyozták, hogy nyitottak a párbeszédre, hogy olyan megoldást találjanak, amely elősegíti az iparág fenntarthatóságát.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?