Vészesen fogy a dinnyetermés

Tavaly már csak 157 ezer tonna dinnye termett az országban, ami a fogyasztás felét sem fedezi.

Románia az Európai Unió ötödik legnagyobb dinnyetermesztője, azonban röpke hat év alatt 65 százalékkal csökkent a termelés, írja a Ziarul Financiar (ZF). Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint 2018-ban még 584 ezer tonna dinnye termett, tavaly azonban már csak 157 ezer tonna. Ez nagyrészt annak a következménye, hogy a termőterület 22 ezer hektárról 10 200 hektárra zsugorodott.  Már dinnyéből sem termelünk eleget | Fotó: Pixabay

Ezen időintervallumban a fogyasztás stabil maradt, évi 370 ezer tonna körül van. Ez azt jelenti, hogy a fogyasztás több mint felét importból fedezzük, ami év 24 millió euróba kerül, miközben 3 millió euró értékben exportálunk. A legtöbb dinnye Görögországból, Németországból, Törökországból, Hollandiából és Bulgáriából érkezik hozzánk.  

A termelés nem csak a termőterület csökkenése miatt esett vissza, hozzájárult a romló termésátlag is. Jelenleg a hektáronkénti hozam 90 tonna körül van, miközben az optimális 110 tonna. A szélsőségessé váló időjárás mellett az öntözés hánya rontja a termésátlagot.

„A hazai dinnyepiac alakulása azt mutatja, hogyan veszítünk el egy versenyelőnyt, ha nem támogatjuk a helyi értékláncot. Megvan a hagyomány, a talaj és a kedvező klíma, azonban márkázás, együttműködés és beruházások nélkül ez feloldódik” – nyilatkozta a ZF-nek Ștefan Buciuc, a BCR Social Finance vezérigazgatója.

A legnagyobb hazai termelő az olténiai Dăbuleni község, hat romániai dinnyőből egy ott terem. Annak ellenére, hogy az országos termelés 16 százalékát adja, az ágazat válsága ott is érződik, az utóbbi évtizedben a termőterület 1400 hektárról 900 hektárra csökkent.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?