Drágább lesz a gyümölcs és a zöldség a múlt heti fagyok miatt
A legnagyobb károkat a barack és a cseresznye szenvedte el, az alma jobban bírta a fagypont alatti hőmérsékletet.
Óriási károkat okoztak a múlt heti fagyok a gyümölcsösökben és a zöldségeskertekben, írja a Ziarul Financiar.
„Beszéltem Temes és Brăila megyei farmerekkel, azt mondják, hogy náluk az őszibarack és a sárgabarack teljesen odalett, a cseresznye pedig 90 százalékban. A szilvát nem mertem megnézni. Ma -5,8 C fok volt nálunk, a leghidegebbet pedig négy nappal korábban mértük, -7,5 C fokot. Az alma ellenállóbb volt, nálunk és más vidékeken is” – nyilatkozta Ionuț Nicolae Vasile, a Vâlcea megyei Riamar Fruct ügyvezetője.
A szakemberek szerint az időjárás egyre nagyobb károkat okoz a mezőgazdaságnak. „Körülbelül 20 éve figyelem, hogy mi történik a mezőgazdaságban. Az utóbbi években az extrém jelenségek egyre gyakoribbak és erőteljesebbek. (…) Régebben volt egy-két fagyos éjszaka, de most egy teljes olyan hétről beszélünk, amikor a hőmérséklet minden éjszaka 0 C fok alá csökkent. Nem utolsósorban, ez a hideg időszak nagyon meleg téli periódusok után jött. Emlékezzünk vissza, hogy januárban 17, 18, sőt, 20 C fok is volt. Ezek a nagy ingadozások súlyos károkat okoznak” – mondja Marius Petrache, a zöldség- és gyümölcstermesztéssel foglalkozó Marcoser vezérigazgatója.
A zöldségek a gyümölcsöknél jobban bírják a fagyot, a legellenállóbbak a hagyma, a fokhagyma és a káposzta. Utóbbi kibírja a -5 C fokot is, de ideiglenesen leáll a fejlődés, ami miatt a betakarítási időszak akár két héttel is kitolódhat.
Legkevésbé a dinnye, az uborka és a tök bírja a fagyot, s ha túl is élik, a termés mennyisége jelentős mértékben, akár felére is csökkenhet. A paradicsom szintén megsínyli a fagyos éjszakákat.
„Kevesebb lesz a termés, az árak pedig nagyobbak. Nőni fog az import mennyisége, a hazai termelők áruja pedig gyengébb minőségű lesz a megszokottnál. Minden bizonnyal drágább lesz az uborka és a paradicsom, a gyümölcsökről nem is beszélve, lássuk, hogy mi élte túl. A szőlő is drágább lesz, abban is kárt tett a fagy” – nyilatkozta Marius Petrache.
Termelői érdekvédelmi szervezetek már felvették a kapcsolatot a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztériummal, a fagykárok állami kompenzálását szorgalmazva, de egyelőre nem kaptak érdemi választ.
Egy átlagos romániai lakos évi 112 kg gyümölcsöt és 170 kg zöldséget fogyaszt. A zöldségfogyasztás kb. negyedét importból fedezik, míg a gyümölcsök esetén az arány 40 százalék.