Csak hitegetik az egymást váltó kormányok a gazdákat a regionális mezőgazdasági raktárakkal
Több mint négy év alatt egy lépést sem haladt a 750 millió eurós projekt.
Románia egyre inkább importra szorul az olyan zöldségek és gyümölcsök terén is, melyek megteremnek az országban. Ennek az egyik fő oka az, hogy hiányoznak a modern, nagykapacitású tárolók, ahol hosszú időre el lehet raktározni a termést, így aztán a belföldi termelők jelentős része csak a szezonban tud labdába rúgni.
2020-ban, Adrian Oros mezőgazdasági miniszter bejelentette, hogy nyolc nagy regionális raktár épül mezőgazdasági termékek számára. Az elképzelés az volt, hogy a 750 millió euróra becsült beruházást az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében finanszírozzák, írja a Ziarul Financiar (ZF).
Azóta már hárman követték Orost a mezőgazdasági tárca élén – Adrian Chesnoiu, Petre Daea, Florin Barbu - azonban a gazdák által nagyon várt beruházás jottányit sem haladt előre, épp ellenkezőleg, holtvágányra került.
„Nehezen tudunk eladni a szupermarketeknek, mert az elvárásaik nagyon megnőttek. (…) Még mindig nem született meg a beígért, a helyi termékek begyűjtésére szolgáló raktár. Ennek hiányában a termelők 1,5-1,6 lej/kg-os áron adják el a krumplit a kereskedőknek, a boltban pedig 3-4 lejbe kerül” – nyilatkozta a ZF-nek Ionuț Lăscaie, a 900 termelőt tömörítő lungulețui mezőgazdasági szövetkezet elnöke.
A korszerű tárolási infrastruktúra hiánya oda vezetett, hogy az elmúlt öt évben 6,5 milliárd euró értékben importáltunk gyümölcsöt és zöldséget. A behozatal értéke folyamatosan nő, s a közeljövőben nem valószínű, hogy megállna a kedvezőtlen folyamat, mivel az egymást váltó kormányoknak szemmel láthatóan nem sürgős a mezőgazdasági logisztika fejlesztése.
2014-ben zöldségféléket 230 millió euró értékben importáltunk, gyümölcsöt pedig 340 millió euróért. A behozatal összértéke első alkalommal 2017-ben haladta meg az 1 milliárd eurót, amihez a gyümölcsök 640 millió, a zöldségfélék pedig 410 millió euróval járultak hozzá. Tavaly már 940 millió euró értékben érkezett gyümölcs külföldről, zöldségek pedig 750 millió értékben. Ez azt jelenti, hogy a gyümölcs- és zöldségimport értéke egy évtized alatt megtriplázódott, 570 millió euróról 1,69 milliárd euróra nőtt.