Profitálnak a romániai dinnyetermelők az ukrajnai háborúból

Egy év alatt 177 tonnáról 11,8 ezer tonnára nőtt a háború sújtotta országba irányuló kivitel mennyisége.

Egy év alatt többszörösére nőtt az Ukrajnába irányuló román dinnyeexport, írja a Ziarul Financiar (ZF). Ennek az oka az, hogy bár Ukrajna nagy mezőgazdasági termelő, a háború nagyban visszavetette az ágazatot: sok értékes terület orosz megszállás alá került, a gazdák pedig súlyos logisztikai gondokkal küszködnek.Fotó: Pixabay

A kialakult helyzetből profitáltak a romániai dinnyetermesztők. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint tavaly Románia 18 ezer tonna görögdinnyét exportált. Ennek a mennyiségnek mintegy 60 százaléka, 11,8 ezer tonna, 2,9 millió euró értékben az ukrán piacra került. 2021-ben még csak 177 tonna dinnyét küldtek Ukrajnába a romániai termelők, 36 ezer euró értékben, tehát egy év alatt mintegy tizenötszörösére nőtt a kivitel.

A második legnagyobb exportpiac Lengyelország volt tavaly, 4500 tonnával, a harmadik pedig Moldova Köztársaság 700 tonnával. A teljes export értéke 4,7 millió euró volt.

„Mi 2500 tonna görögdinnyét szállítottunk Ukrajnába”kilónkénti 1,3-1,4 lejes átlagáron” – nyilatkozta a ZF-nek Mihai George, egy Ialomița megyében 105 hektáron gazdálkozó társulás elnöke.

A tavalyi növekedés ellenére az export még mindig lóhosszal le van maradva az import mögött. Tavaly Románia 28 millió euró értékben importált görögdinnyét, miközben a termelés néhány év alatt 600 ezer tonnáról 200 ezerre csökkent.

Ennek a látványos visszaesésnek az egyik oka az, hogy árban a hazai termelők nem tudják felvenni a versenyt a külföldiekkel. „Például Görögországban a dinnyetermesztők nagyon jól pontra vannak téve, az Európai Uniótól és a görög államtól is kapnak szubvenciót. Náluk az egy hektár után járó szubvenció megközelíti az 1000 eurót, miközben nálunk 175 euró. (…) Adott pillanatban le fogjuk állítani a termelést, s Marokkóból, Törökországból és Görögországból importáljuk majd a dinnyét” – mondja Mihai George.

Kapcsolódók

Kimaradt?