Ukrán napraforgó hizlalja a hazai étolajgyártók profitját

Tavaly az idehaza gyártott étolaj jelentős része Ukrajnából importált napraforgóból készült, miközben Románia az EU legnagyobb termesztője.

Hazai termékként hozzák forgalomba a cégek a Romániában gyártott étolajat, azonban ez egy féligazság, írja a Ziarul Financiar. A Spornic és a Surâsul Soarelui márkájú olajok pillepalackjain piros-sárga-kék szívecske jelzi, hogy hazai termékről van szó, míg az Untdelemn de la Bunica, a Floriol és az Unisol termékeken Produs în România (Romániában készült) felirat díszeleg.Fotó: Pixabay

Ez az állítás igaz, mivel a gyártóknak, a Prutul, a Bunge és az Expur vállalatoknak vannak üzemeik az országban, azonban ezek nem csupán helyi alapanyagból dolgoznak. Ez kiderül a címkékről is, melyeken olvasható, hogy az olaj az EU-ból és az EU-n kívülről származó napraforgómagból készült. Az EU-n kívüli ez esetben főleg ukránt jelent.

2021-ben Románia 240 ezer tonna napraforgót importált 230 millió euró értékben. Tavaly a behozott mennyiség 650 ezer tonnára nőtt, az értéke pedig 510 millió euróra. Az adatok azt mutatják, hogy mennyiségileg sokkal inkább nőtt az import, mint értékben, vagyis a romániai vásárlók olcsóbban jutottak hozzá a napraforgóhoz, mint korábban. Ennek többek között az volt az oka, hogy az ukrán nemzőgazdasági termékek vámmentesen érkeztek az Európai Unióba.

Ez tükröződött az étolajgyártók nyereségében is. A piacvezető Bunge a 2021-es évet 126 millió lejes deficittel zárta, tavaly azonban 219 millió lejes profitot könyvelt el. Az Expur és a Prutul nyeresége 533, illetve 177 millió lej volt 2022-ben, míg egy évvel korábban csak 126, illetve 64 millió. Egyik évről a másikra tehát megtöbbszöröződött a gyártók nyeresége.

A helyzet abszurd voltát az adja, hogy Románia az Európai Unió legnagyobb napraforgó-termesztője, így nincs rászorulva az importra. Azonban tavaly a hazai üzemekbe jelentős mennyiségű ukrán napraforgómag került, míg az itthon termesztett napraforgót exportálták. A kivitel értéke a 2021-es 844 millió euróról 1108 millió euróra nőtt tavaly, annak ellenére, hogy a termés 2,8 millió tonnáról 2,1 millióra csökkent.

Idén a szakemberek nagyon jó, 2,8-3,1 millió tonnás termésre számítanak.

Kapcsolódók

Kimaradt?