Nem tudnak versenyezni a hazai termékek az ukrán étolaj árával
Akár 40-60 százalékkal olcsóbban lehet hozzájutni az ukrajnai étolajhoz, mint a belföldön gyártott konkurens termékekhez.
Egyre több áruházláncban tűnik fel Ukrajnából importált étolaj, írja a Ziarul Financiar (ZF). Ezek a termékek lényegesen olcsóbbak, mint a hazai márkák, nem ritka a 40 százalékos eltérés, de akad 60 százalékos is. Az ukrajnai napraforgóolaj azt követően tűnt fel a hazai polcokon, hogy az Európai Unió 2022 májusában vámmentességet biztosított a háború sújtotta országból érkező termékek számára.
„Négy kamionnyi étolaj hoztunk UKtajnából, aminek a legnagyobb részét Törökországba vittük. Nem foglalkozunk élelmiszeripari termékekkel, hanem építőanyagot importálunk Ukrajnából, de az ottani gyárak megkértek, hogy vegyünk olajat is” – nyilatkozta a ZF-nek Ioan Ștefan, a Karpfen’s Enterprise tulajdonosa.
Egy kamionba 22 500 – 24 ezer 1 literes pillepalack fér be. Jelenleg Ukrajnában 1,3 euró, hozzávetőleg 6,5 lej az étolaj literjének nagykereskedelmi ára, míg Romániában a kiskereskedelmi ár átlagban kevéssel 10 lej fölött lehet.
Románia, mivel az Európai Unió legnagyobb napraforgó termesztője, nincs rászorulva az ukrán importra, azonban a kedvező ár vonzóvá teszi az onnan származó étolajat a hazai kereskedők számára. Időközben a romániai gyártók elkezdtek ukrán nyersanyagot is használni, az ugyanis olcsóbban beszerezhető, mint az idehaza megtermelt napraforgó.
„A nagy romániai étolaj gyártók akkor vásárolnak tőlünk, ha tonnánként 50 dollárral olcsóbban adjuk a tőzsdei árnál. Ha nem, akkor Ukrajnából szerzik be, ahol olcsóbb. (…) Most már nem fontos a Farm to fork (szabadfordításban Termelőtől a tányérba, EU-s program – szerk. megj.) program? Nem az számít, hogy mit teszünk a tányérba, hanem, hogy mennyibe kerül?” – teszi fel a költői kérdést Ștefan Moraru, az 1000 hektáron napraforgót termesztő Morar Pan Com tulajdonosa.
Piaci forrásokra hivatkozva a ZF azt írja, hogy jelenleg már 10 ukrajnai márkájú étolaj kapható a hazai kiskereskedelemben.