Ki támogatja a kisgazdákat?

Romániában 800 ezer mezőgazdasági kistermelő van, akikhez nem jutnak el az ágazati támogatások.

Át kellene gondolni a mezőgazdasági támogatások rendszerét, állítja Balogh Márton, a kistermelők számára létrehozott online értékesítési platform, a Nod Verde adminisztrátora.Az állam inkább a nagy termelőket segíti | Fotó: Pixabay

„Például a paradicsomot illetően meg kellene vizsgálni, hogy hogy a hazai fogyasztásból mennyit biztosítunk mi, mennyi megy exportra. Miért nem működik ez az ágazat? Úgy kell alakítanunk a közpolitikákat, hogy ösztönözzük ezt az ágazatot, ha ez a célunk. Ha az egyedüli célunk az, hogy támogassunk 30 ezer termelőt, akkor jó, de nem hiszem, hogy ez a legjobb módja a közpénz elköltésének” – nyilatkozta a mezőgazdasági szakember a Ziarul Financiarnak.

Véleménye szerint a kistermelőkhöz nemigen jutnak el a támogatások. „nagyon jól hangzik, amikor a helyreállítási tervből vagy az Országos Stratégiai Tervből finanszírozás érkezik. Azonban, ha jobban megnézzük, látszik, hogy a kistermelők számára nincsenek finanszírozási lehetőségek. Nagyon sok támogatást, ami a kistermelőknek szólt, átirányítottak a nagy gazdaságokhoz, a feldolgozáshoz. Nem mondom, hogy ez nem szükséges, de mihez kezdünk a 800 ezer romániai kisgazdával, hogyan integráljuk őket? Ahhoz, hogy európai szinten versenyképes erővé váljunk, nekik szóló támogatásokat kell kidolgoznunk” – mondja Balogh Márton.

Meggyőződése, hogy a kistermelők eredményesen tudják felvenni a versenyt a szupermarketekkel. „Azt gondoljuk, hogy a romániai termelők sikeresek lehetnek, ha egyenlő feltételek mellett szállnak harcba a modern kiskereskedelemmel. Ehhez azt jelenti, hogy az élelmiszerek szállításához hűtőkocsikra van szükség, raktárak kellenek, s ne feledkezzünk meg a marketingről sem” – hangsúlyozza a szakember.

A 2018-ban létrehozott Nod Verde több mint 100 gazdálkodóval működik együtt, 500-nál több terméket forgalmaz.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?