Véget ért az energiakrízis? – a hatósági árnál olcsóbban kínálnak villanyáramot és gázt egyes szolgáltatók

Eközben az Európai Bizottság azt vizsgálja, hogy az energiaárak romániai szabályozása összhangban van-e az uniós törvényekkel.   

A kormány leghamarabb 2025 tavaszán fogja kivezetni a hatósági árat az áram- és a gázszolgáltatás terén, azonban egyes szolgáltatók már most is az árplafonnál olcsóbban kínálja az energiát a lakossági fogyasztóknak. Az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE) online árösszehasonlítójából kitűnik, hogy február 6-án, két olyan, a marosvásárhelyi gázfogyasztóknak szóló ajánlat is van, mely olcsóbb a hatósági árnál. Az Entrex Services 282,96 lej/MWh áron számláz azoknak, akik most kötnek vele szerződést, a Nova Power & Gas pedig 292,28 lej/MWh áron.Fotó: Agerpres

Hat szolgáltató 13 ajánlata pontosan megegyezik a 310 lej/MWh-s hatósági árral. Gyanítható, hogy ezek egy része a profitoptimalizálás miatt ment el a jelenleg megengedett felső határig.

A villanyáram esetében a Maros megyei fogyasztók 18, a hatósági árral megegyező, 0,68 lej/kWh-s ajánlat közül választhatnak. Hosszú idő után immár nem a Hidroelectrica ajánlata a legkedvezőbb, az állami vállalat jelenleg 0,82 lejért kínál 1 kWh elektromos energiát.   

A 100-255 kWh-s fogyasztási tartományban öt, a 0,80 lej/kWh-s hatósági árral megegyező ajánlat van Maros megyében. A havi 255 kWh-nál több villanyáramot használó fogyasztók nyolc árplafon alatti ajánlatból válogathatnak. Legolcsóbban az Icco Energ kínálja a villanyáramot, 0,80 lej/kWh áron, a Hidroelectrica 0,82, a Nova Power & Gas 1,06, a Luxten Lighting Company 1,11, az OMV Petrom pedig 1,29 lejt kér egy kWh áramért. Több mint egy tucat cég a hatóságival megegyező, 1,30 lej/kWh-s áron számláz az új ügyfeleknek.

Mindezek fényében jogosnak tűnik a kérdés, hogy mi szükség van még a törvényileg megszabott árplafonra. Mivel a nagybani piaci energiaárak visszatértek az Ukrajna elleni orosz invázió kezdete előtti szintre, Románia az utolsó EU-tagállam, mely még mindig hatóságilag szabályozza a kiskereskedelmi ár maximális értékét, írja a Hotnews.

Ugyanakkor az Európai Bizottság tanulmányozza a hazai árkompenzációs rendszert. „A Bizottság elemzi az ügyet, kapcsolatban áll a romániai hatóságokkal, hogy jobban megértse a mechanizmust. Általános érvényű elv, hogy a tagállamoknak az energiaárakkal kapcsolatos intézkedéseinek összhangban kell lenniük az EU-nak az energiapiacra vonatkozó szabályaival” – közölte az Európai Bizottság a Hotnews megkeresésére.  

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?