Változtak hétfőtől a háztartási gépek energiacímkéi

Az uniós fogyasztók energiaszámláinak és karbonlábnyomuknak csökkentése érdekében március elsejétől minden üzletnek és online kiskereskedőnek alkalmaznia kell a széles körben elismert uniós energiacímke új változatát – közölte hétfőn Európai Bizottság romániai képviseletének sajtóosztálya.

Az új címkék kezdetben négy termékkategóriára vonatkoznak: a hűtőszekrényekre és fagyasztókra, a mosogatógépekre, a mosógépekre és a televíziókészülékekre (és más külső monitorokra). Szeptember 1-jétől új címkék vonatkoznak a villanykörtékre és a rögzített fényforrással rendelkező lámpákra, és az elkövetkező években további termékek következnek.Forrás: greenfo.hu

Mivel egyre több termék éri el a jelenlegi skála szerinti A+, A++ vagy A+++ minősítést, a legfontosabb változás az egyszerűbb A–G skálához való visszatérés. Ez a skála szigorúbb, és úgy van kialakítva, hogy nagyon kevés termék képes azonnal elérni az „A” minősítést, teret hagyva a hatékonyabb termékek jövőbeli beépítésének. A piacon jelenleg a legenergiahatékonyabb termékeket jellemzően „B”, „C” vagy „D” címkével látják el.

A címkéken több új elem is szerepelni fog, többek között egy uniós szintű adatbázisra mutató QR link, amely lehetővé teszi a fogyasztók számára, hogy további információkat szerezzenek a termékről. Március 1-jétől több „környezettudatos tervezésre” vonatkozó szabály is hatályba lép, különösen a javíthatóság és annak szükségessége tekintetében, hogy a gyártóknak a pótalkatrészeket több évig biztosítaniuk kell még azt követően is, hogy a termékek már nincsenek forgalomban.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Az érintett termék energiahatékonysági osztályának újrabeosztása mellett az új címke elrendezése is eltérő, egyértelműbb és korszerűbb ikonokkal. A korábbi címkékhez hasonlóan az energiaosztály szempontjából felülvizsgált címkék túlmutatnak az energiahatékonysági osztályon. Egy mosógép esetében például egy pillantással látható, hogy ciklusonként hány liter vizet használ fel, mennyi a ciklus időtartama és a szabványosított program esetében mért energiafogyasztás.

További jelentős változás a QR-kód bevezetése az új címkék jobb felső sarkában. Ennek beolvasásával a fogyasztók további információkat találhatnak a termékmodellről, például a készüléktől függően a méretekre, a sajátos jellemzőkre vagy a vizsgálati eredményekre vonatkozóan. Az EU piacán forgalomban lévő valamennyi készüléket regisztrálni kell egy új, uniós szintű adatbázisban, az energiacímke-köteles termékek európai adatbázisában (EPREL). Ez a jövőben még inkább megkönnyíti a hasonló termékek összehasonlítását.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?