Ukrán gabonadömping: követi-e a lengyel példát Románia?  

A lengyel példát követnék a romániai gazdákat érzékenyen érintő ukrán gabonadömping ügyében a szociáldemokraták, ami az ukrajnai import felfüggesztését jelentené. Ezt tartja az egyedüli jó megoldásnak Magyar Lóránd, az RMDSZ szakpolitikusa is. A lépéshez román-ukrán államközi megállapodás szükséges, a mezőgazdasági tárcát irányító PSD a liberálisok által ellenőrzött külügyminisztériumhoz tolná a felelősséget.    

 

A román piacra szánt ukrán gabonaexport ideiglenes felfüggesztéséről sürget tárgyalásokat Bogdan Aurescu külügyminisztertől a Szociáldemokrata Párt, amely Lengyelország példáját követné az ügyben. Magyar Lóránd, a képviselőház mezőgazdasági bizottságának RMDSZ-es alelnöke a Maszolnak azt mondta, maximálisan egyetért a PSD javaslatával a tárgyalásokat illetően. „Az ukrajnai gabonaimport felfüggesztését tartanám az egyedüli megoldásnak a jelenlegi helyzetben” - fogalmazott a képviselő. A PSD lépése ugyanakkor azért furcsa, mert egy olyan jellegű román-ukrán államközi megállapodást a két ország mezőgazdasági tárcavezetői is tető alá hozhatnak, az agrártárcát pedig a szociáldemokrata Petre Daea irányítja, akinek a lemondását követelték a gazdatüntetéseken. A kormányba a nemzeti liberálisok által delegált Bogdan Aurescu felszólításával a PSD-vezetés vélhetően átpasszolná a „forró krumplit” a koalíciós partnernek.   

Bogdan Aurescu lépésére várnak   

Robert Telus lengyel mezőgazdasági miniszter pénteken közölte, hogy az ukrajnai gabonaimportot egy időre felfüggesztik az árakra gyakorolt ​​hatás mérséklése érdekében, de a tranzit továbbra is engedélyezett lesz. A varsói kormány ugyan több mint egymilliárd lejnek megfelelő támogatást ad a gazdáknak, ami kevés a probléma megoldásához. Az EU ugyanakkor ennek az összegnek körülbelül a tizedét ajánlotta fel Lengyelországnak. A helyzet miatt lemondott Henryk Kowalczyk, a mezőgazdasági tárca vezetője, Robert Telus elődje. 

Magyarország agrárminisztere, Nagy István is új intézkedéseket bevezetéséről beszélt. Mint mondta, még szigorúbban ellenőrzik az Ukrajnából a szolidaritási folyosón érkező ukrán gabonát, hogy az ténylegesen eljuthasson az eredeti célországokba. A miniszter kezdeményezi a főbb gabona és olajosnövény termények esetében is az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer kötelezettségének bevezetését. A bejelentésekkel egyrészt pontosabb képet kaphatunk a közúton beérkező gabona és olajosnövény mennyiségről, másrészt büntethetővé válnak azok a szállítmányok, amelyek nem felelnek meg a bejelentési kötelezettségnek. A be nem jelentett szállítmány igazolatlan eredetűnek minősül, mulasztási bírság szabható ki rá, vagy akár biztosítékként le is foglalható - idézte a magyar minisztert az MTI. Magyarország tovább erősíti az import termékek ellenőrzését, külön figyelmet szentelve a tranzitszállítmányokra annak érdekében, hogy az átszállításra jelölt szállítmányok valóban el is hagyják az országot. 

Petre Daea miniszter távozását követelték a gazdák

Korábban a magyar, a lengyel, a szlovák és a román miniszterelnök, valamint a bolgár elnök közös levélben kérte az Európai Bizottság elnökét, haladéktalanul hozzon intézkedéseket az Ukrajnából érkező megnövekedett gabonaimport okozta tarthatatlan helyzet kezelésére. A brüsszeli testület elutasította a vámok általános visszaállítását az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozóan.  

Miután az orosz-ukrán háború kitörése után a két fél megállapodott abban, hogy az ukrán gabona humanitárius folyosón elhagyhatja az országot, hogy rendeltetési helyére, a Közel-Keletre és Észak-Afrikába jusson. Az Ukrajnából érkező gabonaexport ugyanakkor sok esetben Európában marad, ami különösen érzékenyen érinti az Ukrajnával szomszédos országokat. Gondot jelent az is, hogy a vámmentességet élvező ukrán mezőgazdaság nagy mennyiségű baromfit, tojást és mézet kezdett Európába exportálni, lehetetlen helyzetbe hozva a helyi termelőket. Brüsszel azt ígérte, segít az Ukrajnával szomszédos országoknak elszállítani a gabonát a célállomásokra, a vállalásból viszont nem lett semmi. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?