FRISSÍTVE – Országos tiltakozás: Marosvásárhelyen a gazdák megpróbálták áttörni a kordont

FRISSÍTVE: A mezőgazdasági termelők pénteki marosvásárhelyi tiltakozó akciójának résztvevői megpróbálták áttörni a kordont, az incidens nem járt személyi sérülésekkel – tájékoztatott a csendőrség.

A városban több mint 200 traktor bénította le a forgalmat délelőtt. A gazdák az ukrán mezőgazdasági termékek dömpingárai, valamint a feldolgozók és a szupermarketek tejtermékárai ellen tiltakoztak.

A hatóságok eredetileg csak gyalogos tüntetésre adtak engedélyt a prefektúra épülete elé, ám végül a mezőgazdasági termelők nyomására beengedték a városközpontba a traktorokat is. A gazdák fél 11 körül a sportcsarnok melletti körforgalmat is elfoglalták a járműveikkel. A csendőrség szerint az egyik résztvevőt megállították, amikor megpróbált a traktorral az ellentétes irányú forgalmi sávra behajtani. „Ekkor a tüntetők megpróbálták áttörni a kordont. Az incidens során nem történt erőszakos cselekmény, és senki sem sérült meg” – olvasható a közleményükben.

A csendőrség arra kéri a tüntetőket, hogy tartsák be a szervezők és a rendvédelmi erők ajánlásait és fogadják megértően a hatóságok intézkedéseit.

A tiltakozásra készülve | Fotó: Facebook RMGE Maros

A romániai gazdaszervezetek pénteken országos tüntetést szerveztek az ukrán gabonával és más mezőgazdasági termékekkel kapcsolatos európai uniós politika módosítását követelve. A gazdák képviselői Bukarestben munkagépekkel vonultak az Európai Bizottság romániai képviseletének székháza elé, és az ország számos megyéjében a városok bejáratainál, a prefektusi hivatalok előtt tüntetnek, az országutakon pedig forgalomlassítással demonstrálnak. A gazdaszervezetek bejelentették, hogy a bolgár–román határon csatlakoznak a bolgár gazdák több napja tartó akciójához, és más határátkelőknél, illetve autópályák felhajtóinál is „mozgó úttorlaszokat” alakítanak ki.

 

Közzétette: Barna Toth – 2023. április 7., péntek

A bukaresti megmozduláson a gazdák egyebek mellett „Ne importáljuk a háborút!”, „Másképpen termelünk, együtt értékesítünk?!” feliratú táblákat emeltek a magasba, arra utalva, hogy a Kelet-Európában ragadt, most vámmentesen behozott ukrán mezőgazdasági termékek azért olcsóbbak a hazai árunál, mert az ukrán termelőknek nem kell betartaniuk a szigorú uniós előírásokat.   

Az Agerpres szerint a megmozdulást a Mezőgazdaságért és az Együttműködésért Szövetség (AAC) szervezi, mert a gazdák elégedetlenek azzal a megoldással, amelyet az Európai Bizottság (EB) kínált az agrár-élelmiszeripari ágazatban az ukrajnai háború miatt jelentkező problémákra és súlyos egyensúlyzavarokra. Közleményükben az AAC képviselői hangsúlyozták, a romániai gazdáknak stabilitásra és kiszámíthatóságra van szükségük, arra, hogy európai társaikkal azonos feltételek mellett folytathassák tevékenységüket, és hogy az európai és hazai döntéshozók támogassák és védjék őket.Tüntetők a Tulcea megyei Isacceán | Fotó: Agerpres

„Az ukrán árura vonatkozó vámok tavalyi teljes eltörlése a szomszédos országokba exportálta a háború hatásait a kereskedelem terén egy akaratlan dömpinghatás révén, mivel önköltség alatti értékesítésre ösztönözte az ukrán gazdákat, miközben az áruforgalom növelését erőltette. Ez nem segíti őket abban, hogy a növekvő inputköltségek mellett újraindítsák termelési ciklusukat, de súlyosan megzavarta a romániai piacot” – idézte az AAC közleményét az Agerpres.

A romániai gazdák elégedetlenek azzal, hogy Románia csak a 18 százalékát kapta meg az Európai Unió válságkezelési tartalékából származó forrásoknak, holott logisztikai platformként szolgált az ukrán mezőgazdasági termékek mintegy 60 százalékának tranzitjára. Az Európai Bizottság március 20-án közölte: 56,3 millió euró pénzügyi segítséget nyújt a válságalapból a lengyelországi, romániai és bulgáriai gazdáknak az ukrán gabonaimport okozta károk enyhítésére. A román vezetők szerint az EB ki fogja egészíteni a kártérítést, miután a múlt héten beharangozott, Romániának szánt 10 millió eurós támogatást a román termelők a károk mértékéhez képest nevetségesen kevésnek nevezték. A Digi24 hírtelevízió szerint a tiltakozások hatására az EB áprilisban további 75 millió eurós kárpótlást fog kiosztani.

Múlt héten közös levelet írt Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság (EB) elnökének a magyar, a lengyel, a bolgár, a szlovák és a román miniszterelnök; a varsói kormányfői hivatal honlapján pénteken közzétett dokumentumban Brüsszel intézkedéseit kérik az Európába beáramló ukrán gabona ügyében. A Rumen Radev bolgár, Mateusz Morawiecki lengyel, Orbán Viktor magyar, Nicolae Ciucă román és Eduard Heger szlovák miniszterelnök által jegyzett levélben újabb – a tervezett rendhagyó intézkedéseken túlmenő – uniós pénzügyi eszközök mozgósítását kérik a veszteséget szenvedő mezőgazdasági termelők támogatására.

A miniszterelnökök az országaikban raktározott ukrán gabonatöbblet humanitárius célokra szánt felvásárlását kérik, hogy az ne az Európai Unió (EU) belső piacára, hanem az afrikai és közel-keleti rászorulókhoz jusson el. Javasolják automatikus támogatási mechanizmus bevezetését azokban a régiókban és ágazatokban, amelyeket leginkább érint az Ukrajnából érkező gabonaimport. A levél aláírói vámok és kvóták bevezetését is szorgalmazzák az Ukrajnából származó behozatalra, amennyiben más intézkedések révén nem lehet kiküszöbölni a gazdáknak károkat okozó piaci zavarokat.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?