banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

FRISSÍTVE – Utcára vonulnak az elégedetlen gazdák

FRISSÍTVE: Tüntetéseket tartanak a romániai termelők pénteken az ország több megyéjében és Bukarestben, mivel elégedetlenek azzal a megoldással, amit az Európai Bizottság (EB) kínált az agrár-élelmiszeripari ágazatban az ukrajnai háború miatt jelentkező problémákra és súlyos egyensúlyzavarokra. FRISSÍTÉS: Mintegy hétezer gazda vesz részt az ország több megyéjében és a fővárosban zajló tüntetéseken

A tiltakozó akciót a Mezőgazdaságért és az Együttműködésért Szövetség (AAC) szervezi, tüntetések lesznek Fehér, Arad, Argeş, Bihar, Beszterce-Naszód, Botoşani, Brăila, Buzău, Konstanca, Kovászna, Galac, Iaşi, Maros, Olt, Szatmár, Temes, Tulcea, Vrancea megyében és Bukarestben.

Közleményükben az AAC képviselői hangsúlyozták, a romániai gazdáknak stabilitásra és kiszámíthatóságra van szükségük, arra, hogy európai társaikkal azonos feltételek mellett folytathassák tevékenységüket, és hogy az európai és hazai döntéshozók támogassák és védjék őket.

„Az összes ukrán árura vonatkozó vámok teljes eltörlése a múlt év közepén a szomszédos országokba exportálta a háború hatásait a kereskedelem terén egy akaratlan dömpinghatás révén, mivel önköltség alatti értékesítésre ösztönözte az ukrán gazdákat, miközben az áruforgalom növelését erőltette. Ez nem segíti őket abban, hogy a növekvő inputköltségek mellett újraindítsák termelési ciklusukat, de súlyosan megzavarta a romániai piacot” – fogalmazott közleményében a szervezet.

A romániai gazdák elégedetlenek azzal, hogy Románia csak a 18 százalékát kapta meg az Európai Unió válságkezelési tartalékából származó forrásoknak, holott logisztikai platformként szolgált az ukrán mezőgazdasági termékek mintegy 60 százalékának a tranzitjára.

Ártalmasnak tartják az az uniós politikákat

Mintegy hétezer gazda vesz részt az ország több megyéjében és a fővárosban pénteken zajló tüntetéseken – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek a Romániai Mezőgazdasági Termelők Szövetségének (LAPAR) elnöke. Nicu Vasile azt mondta, lengyel, cseh és bolgár gazdák is csatlakoznak a megmozduláshoz. „A Negru Vodă-i határátkelőnél, a bulgáriai oldalon a bolgár gazdák is felvonulnak” – magyarázta. Hozzátette, a tüntetéssel a mezőgazdasági termelők és a fogyasztók számára egyaránt ártalmas uniós politikákra akarják felhívni a figyelmet.

„Az EU a legnagyobb importőre a genetikailag módosított növényeknek és a nem nyomon követhető termékeknek. Génmódosított kukoricából mintegy 21 millió tonna, szójából pedig több mint 30 millió tonnát importált. Ukrajnából 26 millió tonna olyan gabona érkezett, amely nem tartja tiszteletben a nyomon követhetőség szabályait” – fogalmazott.

A tiltakozó akciót a Mezőgazdaságért és az Együttműködésért Szövetség (AAC) szervezi, tüntetések zajlanak Fehér, Arad, Argeş, Bihar, Beszterce-Naszód, Botoşani, Brăila, Buzău, Konstanca, Kovászna, Galac, Iaşi, Maros, Olt, Szatmár, Temes, Tulcea, Vrancea megyében és Bukarestben.

A gazdák elsősorban azzal a megoldással elégedetlenek, amit az Európai Bizottság (EB) kínált az agrár-élelmiszeripari ágazatban az ukrajnai háború miatt jelentkező problémákra és súlyos egyensúlyzavarokra.

„Az összes ukrán árura vonatkozó vámok teljes eltörlése a múlt év közepén a szomszédos országokba exportálta a háború hatásait a kereskedelem terén egy akaratlan dömpinghatás révén, mivel önköltség alatti értékesítésre ösztönözte az ukrán gazdákat, miközben az áruforgalom növelését erőltette. Ez nem segíti őket abban, hogy a növekvő inputköltségek mellett újraindítsák termelési ciklusukat, de súlyosan megzavarta a romániai piacot” – fogalmazott közleményében az AAC.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?