Mégsem kell érettségi a gazdálkodáshoz

Felháborította a gazdatársadalmat, hogy a mezőgazdasági minisztérium közvitára bocsátott rendelettervezete miszerint a kifizetési ügynökség (APIA) csak a növényvédő szerek fenntartható használatáról szóló szakképesítési bizonyítvánnyal rendelkező gazdáknak folyósítja a támogatásokat. A tervezetben ráadásul az állt, hogy a tanfolyamot csak érettségivel rendelkező gazdák végezhetik el.

A dühös reakciók nyomán a minisztérium levette honlapjáról a tervezetet. Könczei Csaba, az RMDSZ mezőgazdasági szakpolitikusa a Maszol megkeresésére elmondta, zajlanak az egyeztetések és az körvonalazódik, hogy az alanyi jogon járó támogatásokat feltétel nélkül megkapják a gazdák, ám a plusz szubvenciók esetében valóban kérik majd a szakképesítést.

Finomítják a rendeletet

A helyzet visszásságára az Agrointeligența mezőgazdasági szakportál hívta fel a figyelmet, amely győzelemként számol be arról, hogy a minisztérium visszavonta a tervezetet. Az országos növényvédelmi hatóság különben már az év elején kiküldött a helyi önkormányzatoknak egy körlevelet, jelezve, hogy a gazdák el kell végezzék az online tanfolyamot, amiért 193 lejt kell fizessenek. Ezeket a képzéseket kötelezőként hirdették meg minden gazda számára, még azoknak is, akik különben szakirányú végzettséggel rendelkeznek. A tanfolyamon való részvétel egyik feltétele az érettségi bizonyítvány lett volna.

Illusztráció forrása: Pixabay

Az egyeztetések zajlanak, az körvonalazódik, hogy az alanyi jogon járó – például a területalapú – támogatásokat továbbra is feltétel nélkül megkapják a gazdák, szögezte le a Maszol megkeresésére Könczei Csaba. A háromszéki RMDSZ-es képviselő rámutatott, jogos elvárás, hogy akik nagy mennyiségben, nagy területen használnak vegyszereket, szakszerűen tegyék, ne „hű bele Balázs” módjára.

A szakpolitikus meglátása szerint azok a gazdák, akik nagy mennyiségű növényvédő szert használnak, el kell végezzék az erre vonatkozó képzést, vagy szerződést kell kössenek szakmai felügyeletre. Az is érthető, hogy a tanfolyamon való részvételt is feltételhez kötik, hiszen a vegyszerek fenntartható használatához számításokat kell végezni. Viszont akinek szakirányú végzettsége van, nem kell feltétlenül plusz képzésekre járjon.

Valós tudásra van szükség, nem kipipált tanfolyamokra

Eddig is léteztek kötelező képzések az agráriumban, például a természetvédelmi támogatásokat igénylő biogazdáktól kérték, hogy végezzenek el tanfolyamokat, mutatott rá Becze István, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke. Kifejtette, sok esetben az előírt tanfolyam arról szólt, hogy pár óra alatt elmondták a gazdáknak a legfontosabb tudnivalókat és kiállították az oklevelet.

A székely gazdákat képviselő egyesület több ízben szorgalmazta, hogy a kötelező képzéseken olyan valós tudást adjanak át az érintetteknek, amely a mindennapjaikban segíti őket. „Ha a gazdák azt látják, hogy az előadó is unja, csak azért kell részt venni a képzésen, hogy valamit kipipáljanak, akkor úgy is állnak hozzá” – részletezte Becze István. Hozzátette, másrészt az a tapasztalat, hogy ha a gazdák látják a tanfolyam értelmét, szívesen beiratkoznak, sőt ki is fizetik a részvételi díjat.

Jó döntésnek tartja, ha nem szabják kötelező feltételnek az érettségit, mert a gazdák jelentős részének országos szinten nincs érettségi oklevele. Másrészt azzal szembesültek, amikor meghirdették a fiatal gazda programjukat, hogy az ezer jelentkező egyharmadának felsőfokú agrárvégzettsége van. Sok fiatal gazda nemcsak átveszi a szüleitől, a nagyszüleitől a földet, hanem tudatosan készül erre a pályára.

A korszerű mezőgazdaság nem a jövő, hanem már a jelen

A digitalizáció hatalmas kihívás az agráriumban, a hatékonyságban hatalmas különbséget lehet elérni a korszerű technológiával, a mérések alapján meghozott szakszerű döntésekkel, mutatott rá Becze István. „Nem az kell legyen az üzenet, hogy úgy kell gazdálkodni, ahogy nagyapáink tették, egyértelmű, hogy ebben az ágazatban folyamatosan tanulni kell, tartani a lépést a fejlesztésekkel, mert csak így maradhatunk versenyképesek” – taglalta a szervezet elnöke.

A fenntartható növényvédelem is szorosan összefügg a digitalizációval, a legújabb technológiákat bevetve pontosan ki lehet számolni, hogy egy adott területen mennyi vegyszerre van szükség. Ha egy gyerek lázas, nem adunk az egész osztályközösségnek lázcsillapítót, így működik a növényvédelem is, ki kell számolni, egy adott kultúrának azon a termőföldön mennyi vegyszert kell adagolni, így nagyobb lesz a hozam, olcsóbb a termelés és egészségesebb a táplálékunk, fejtette ki Becze István. Hangsúlyozta, ez nem a jövő, hanem már jelen.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?