Törvénytelenségek tömkelegét követték el a fizetésképtelenné vált Blue Air korábbi tulajdonosai
A pandémia hatásait ellensúlyozni hivatott 300 millió lejes állami támogatás egy része a részvényesek számláin landolt.
Súlyos törvénytelenségeket követtek el a Blue Air volt tulajdonosai és igazgatói, állítja Marin Druga, az állami tulajdonba került légitársaság jelenlegi speciális ügyvezetője. Druga óvást emelt a vállalat fizetésképtelenné válásának okait feltáró jelentés ellen, s azt kéri a bíróságtól, hogy állapítsa meg a volt tulajdonosok anyagi felelősségét az ügyben.
„…a javak helyzetét illetően bizonytalan és katasztrofális állapotokat teremtettek, tartottak fenn és hagytak maguk után” – olvasható a bírósághoz intézett beadványban. Druga azt állítja, hogy a Blue Air állóeszközeinek egy részét más cégek használták, így például a szerverét a tulajdonosok egy másik cége, a Hello Jets.
Ezen kívül számos más törvénytelenséget is elkövettek a vállalat korábbi tulajdonosai és vezetői, írja az economica.net. Az Eximbank által folyósított 300 millió lej értékű állami támogatásból kifizetéseket eszközöltek a cég részvényesei felé, amint azt az adóhatóság (ANAF) is megállapította, az Európai Bizottságtól ingyen kapott szén-dioxid kibocsátási kvótát pedig eladták. Ez utóbbi miatt a Blue Air nem tudta teljesíteni a Környezetvédelmi Alappal szembeni kötelezettségeit, ami 22 millió eurós bírságot vont maga után.
A cégvezetés havi 500 ezer eurót fizetett ki az egyik volt tulajdonosnak egy márkanév használatáért, melyre a vállalatnak nem volt feltétlenül szüksége. A Blue Air igazgatói a légitársaság számára hátrányos szerződéseket kötöttek abban az időszakban, amikor már üresek voltak a cég bankszámlái, fiktív dokumentumokat állítottak ki, s nem vezettek be a könyvelésbe 1,6 millió lejt, amit előlegként fizettek ki az alkalmazottaknak.
2018-ban a Blue Air Középkelet-Európa harmadik legnagyobb légitársasága volt a lengyel LOT és a magyar Wizz Air mögött 2,312 milliárd lejes árbevétellel. 2019-ben már csökkent az árbevétele, 2,18 milliárd lejre, a koronavírus-járvány okozta válság pedig, a cégvezetés hibás és törvénytelen lépéseivel egyetemben megpecsételte a sorsát.
2022 nyarán a fapados társaság járatok tömegét függesztette fel, majd fizetésképtelenné vált. A korábban folyósított támogatás fejében tavaly ősszel az állam átvette a Blue Airt, s így 230 millió eurós adósságállomány tulajdonosa lett.