Blue Air-ügylet: 300 millió lejért vett az állam 170 millió euró adósságot és egy akácerdőt

A vegetáló fapados iránt állítólag érdeklődik egy amerikai befektető, de nem valószínű, hogy létrejönne az üzlet.

Decemberben az állam tulajdonába került a Blue Air, pontosabban az a légitársaság részvényeinek 75 százaléka. A fizetés- és működéképtelen fapados többségi tulajdonosa így az Állami Vagyonkezelő Hatóság (AAAS).  Fotó: Facebook/Blue Air

Az AAAS auditálás révén szeretne pontos képet kapni a vállalat helyzetéről. „Mi, közintézményként nem lehetü nk felelősek azért, ami az átvétel előtt történt” – nyilatkozta Daniel Geantă, a hatóság elnöke az economica.net gazdasági hírportálnak. Geantă elpanaszolta, hogy az nehézkesen megy a cég iratainak az átvétele, mivel az adminisztratív osztályon egyetlen munkatárs maradt, a kereskedelmi igazgató.

A 2000-es évek elején alapított légitársaság átvételével az állam, pontosabban a kormány fölöttébb rossz üzletet csinált. Ezért nem az aktuális kabinet a felelős, hane maz egykori Orban-kormány, ugyanis ez nyújtott 300 millió lejes állami támogatást 2020-ban a szorult helyzetben levő vállalatnak. A kölcsönt az állami tulajdonban levő Exim Bank révén folyósították. A pénzintézet vezetősége idejében jelezte, hogy a Blue Air nem lesz képes visszafizetni a hitelt, azonban ez nem hatotta meg az akkori kormány illetékeseit.

A fapados társaság részvényeinek 75 százalékát ajánlotta fel a hitel garanciájaként. A Blue Air szeptemberben, azt követően, hogy felfüggesztette valamennyi járatát, közölte, hogy 230 millió euró adóssága van. Az állam tehát 300 millió lejt fizetett egy kb. 170 milliós adósságállományért, ami botrányosan rossz üzletnek tűnik. Természetesen a többségi részvénycsomag megszerzésével a tulajdonába került a Blue Air két utolsó, még meglévő repülőgépe is. Emellett az AAAS immár egy 9,4 hektáros akácerdő büszke tulajdonosának is mondhatja magát. A Bukarest közelében található erdő szintén a 300 millió lejes hitel garanciája volt. A Blue Air korábban egy ingatlankomplexumot akart felhúzni a területen, azonban letett róla, mivel az alaptevékenységét sem tudta már finanszírozni.

Minimális remény még van rá, hogy a kormány ne bukjon százmilliókat az üzleten. A bukott légitársaságért állítólag bejelentkezett egy amerikai befektető, azonban szabott egy nehezen teljesíthető feltételt. „Az egyik kérése az, hogy a fizetésképtelenségi eljárást az amerikai New York állam hatályos törvénye alapján folytassák majd le. Nem tudom, hogy lehetséges-e. Elkezdtünk az eljárás elemzését, de a dokumentáció nagyon szövevényes, nem egy-két oldal” – nyilatkozta Daniel Geantă.

Az AAAS elnöke hangsúlyozta, nem tartja valószínűnek, hogy a román és az uniós törvényel lehetővé tennék az amerikai befektető igényének a teljesítését. Ha nem jön létre a tranzakció, akkor az állam marad az akácerdővel.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?