Többmilliárd euró uniós támogatást veszthet el a mezőgazdaság a drágulások miatt

3400 beruházást nem tudnak befejezni, mert a jelenlegi árak mellett nem elég rájuk az igényelt támogatás, s ha nem készülnek el határidőre, vissza kell fizetni a felvett pénzt.

Nagy bajban van sok mezőgazdasági vállalkozó, aki az Országos Vidékfejlesztési Program (PNDR) keretében uniós pénzből hajt végre beruházást. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium tájékoztatása szerint 3400 farmer van ebben a helyzetben, a beruházások összértéke pedig 2,6 milliárd euró.Nehéz helyzetben van sok mezőgazdasági vállalkozó | Fotó: Gábos Albin

„Románia rendkívül súlyos helyzettel néz szembe, mivel az Országos Vidékfejlesztési Program sok haszonélvezője nem tudja folytatni a folyamatban levő beruházásokat, a 2014-2020-as időszak költségvetéséből ugyanis nem lehet fedezni a jelentős áremelések miatt többletkiadásokat. Ez a helyzet (…) súlyosan veszélyezteti a program megvalósítását és a vidéki övezetek fejlesztését, aminek katasztrofális következményei lennének az ottani lakosság számára” – nyilatkozta Adrian Chesnoiu tárcavezető.

A problémát az okozza, hogy az elmúlt időszakban az építőanyagok 60 százalékot meghaladó mértékben drágultak, az üzemanyag, a villanyáram és a földgáz pedig kb. 40 százalékkal. Ezzel párhuzamosan nőttek a munkaerővel kapcsolatos költségek, s drágultak a munkagépek és a berendezések is.

A tárca becslései szerint további 400 millió euróra volna szükség a folyamatban levő beruházások befejezéséhez. Chesnoiu azt kérte az Európai Unió mezőgazdasági minisztereiből álló AgriFish bizottságtól, tegye lehetővé, hogy a PNDR költségvetését az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapból (FEADR) pótolják ki a szükséges összeggel.

Ha ez nem történik meg, akkor sok vállalkozó nem fogja tudni határidőre befejezni a beruházásokat, mely esetben vissza kell majd fizetniük a már felvett uniós támogatásokat. Ez a legtöbb esetben csődbe juttatná az érintetteket.

A PNDR 2020-ban lezárult időszakára a hazai gazdák 8,7 milliárd euró értékben vettek fel támogatásokat. A program keretösszege 9,44 milliárd euró, aminek a 87,5 százalékát sikerült lehívni, ez kifejezetten jó aránynak számít. A 2021-2022-es átmeneti időszakra 2,56 milliárd euró állt rendelkezésre a PNDR keretében. Ebből 370,5 millió eurós értékben történtek kifizetések, a lehívási arány tehát 14,44 százalék, ami, minden bizonnyal számottevően nőni fog.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?