Tánczos Barna: adóemelések nélkül állítják össze a költségvetést – idén kidolgozzák az adóreformot
Adóemelés nélkül állítják össze az állami költségvetést, de az adóhivatal (ANAF) ambiciózusabb többletbevételekkel fog előrukkolni, jelentette ki Tánczos Barna pénzügyminiszter. Hozzátette, tovább csökkentik a kiadásokat, és adóreformot készítenek elő.
A pénzügyminisztérium a költségvetést a GDP 7 százalékát kitevő készpénz- (nemzeti szabvány) és ESA- (uniós szabvány) hiánycélokkal építi fel, összhangban az Európai Bizottsággal (EB) egyeztetett hétéves költségvetési tervben vállalt kötelezettségekkel – jelentette be Tánczos Barna a Profit.ro-nak adott interjúban.
Kitart amellett, hogy a pénzügyminisztérium „adóemelés nélkül készíti el a költségvetést”. A Profit.ro kérdésére azonban, hogy a költségvetési tervben 2025-re előirányzott mintegy 26 milliárd lejes pótlólagos bevételt milyen forrásból biztosítják, a miniszter kifejtette, hogy a mintegy 6-7 milliárd lejes bevételt a tavaly év végén elfogadott úgynevezett salátarendelet intézkedései biztosítják, míg a fennmaradó mintegy 20 milliárd lejt nem adóintézkedésekből, hanem az adóhivatalnál a behajtás javítására vonatkozó ambiciózusabb cél kitűzésével és további kiadáscsökkentésekkel fedezik.
A már elfogadott salátarendelet révén, amely az ANAF-nál a bevételek növelését és további kiadáscsökkentéseket célozza meg, a miniszter szerint elkerülhető lesz, hogy adóintézkedésekből további bevételeket kelljen előteremteni.
Ami a kormányprogramban említett nagy vagyonok progresszív adóztatását illeti, ez jelenleg csak egy korai szakaszban lévő elképzelés, szándék, amelyhez politikai döntésre és irányok meghatározására lesz szükség, beleértve annak meghatározását, hogy mi számít majd „nagy vagyonnak”, fejtette ki Tánczos Barna. A pénzügyminisztérium a költségvetés véglegesítése után kezdi meg az adóreform előkészületeit, és a szándék az, hogy az üzleti környezet kiszámíthatóságának biztosítása érdekében az intézkedéseket ne az idei évtől alkalmazzák.
Az adóreform célja az adórendszer átszervezése lesz, a bevételek beszedésének közép- és hosszú távú konszolidálása mellett. A reform a kormányprogramban szereplő intézkedéseket is tartalmazni fogja, például a munka adóztatásának csökkentését. A 2024. évi pénzforgalmi hiányt most 8,64%-ra becsülik, a következő napokban véglegesítik „A 2024. évi deficit a GDP 8,64%-a. Mi 8,7%-ra becsültük, de az elmúlt napok beáramlásaival pontosabb számítások alapján 8,6%-ra jutottunk. A költségvetés a 7%-os hiánycélra készül” – mondta Tánczos Barna.
Arra a kérdésre, hogy a tavaly év a salátarendelettel elfogadott költségvetési intézkedéseken túlmenően milyen adóemelésekre kerülhet sor, a miniszter határozottan azt válaszolta, hogy a költségvetés összeállítása során nem tervezik az adók és illetékek emelését. „Adóemelések nélkül készítjük a költségvetést. Ezekben a napokban ezt tesszük. Összegyűjtjük az összes kérést a minisztériumoktól, megnézzük, hogy melyik minisztériumnak milyen beruházási terve, milyen működési kiadási terve van, és a költségvetést adó- és illetékemelések nélkül, 7%-os hiányra számoljuk. Jelenleg 133 milliárdos hiánnyal számolunk” – mondta.
„Az egyes adókból, például az áfából származó bevételek a gazdasági növekedés miatt még mindig emelkedni fognak. Nagyon részletesen kell elemezni, hogy mi származik a hatékonyság növeléséből, az e-ÁFA, az e-számla, az e-szállítás nyomán, és mi a fogyasztás növekedéséből” – mondta a miniszter. Tánczos hozzátette, célja, hogy az ANAF bevételei 2025-re növekedjenek, nemcsak a gazdaság fejlődésének eredményeként, hanem az ANAF hatékonyságának növeléséből az adóbeszedés terén, azaz az adóelkerülés elleni küzdelemből is. A hatékonyabb adóbegyűjtés érdekében, amelynek 2025-ben további adóintézkedések nélkül kell támogatnia a költségvetést, nagy szerepet kap a digitalizáció és a már bevezetett rendszerek, mint például az e-számla, az e-ÁFA, az e-szállítás.
Kapcsolódó
„2024-ben 2023-hoz képest az ANAF 70 milliárddal többet hozott a költségvetésbe. Ha ugyanezt a tendenciát követjük, akkor az ANAF többletbevételei fedezhetik a 20 milliárd lejnek a jelentős részét. Ezek az informatikai rendszerek már konszolidáltak, nagyobb önkéntes megfeleléshez és sokkal nagyobb hatékonysághoz vezetnek az ellenőrzésben. A jobb behajtásra fogadunk, biztosan nem csodákra, és a 10-15 százalékkal jobb adóbegyűjtés gond nélkül hozhat plusz 10-20 milliárd lejt” – mondta a miniszter.
Ezzel párhuzamosan a pénzügyminisztérium a kiadások csökkentését is tervezi.
„2025-ben mindenképpen elindítjuk az adóreformot. Miután befejeztük a költségvetést, megkezdjük a tárgyalásokat a vállalkozásokkal, a munkaadókkal és a szakszervezetekkel, hogy előkészítsük az adóreformot, amely szintén mérföldkő a PNRR-ben, az Európai Bizottsággal kötött adótervben is szerepel.
„Nem szeretném, ha már 2025-től kellene alkalmazni, pontosan azért, hogy kiszámítható legyen, hogy alaposan felkészülhessünk a következő hat évre. Ennek az adóreformtervnek az adórendszer újragondolását kell céloznia, és ahogy a kormányprogramban is megfogalmaztuk, a munka adóztatásának csökkentését, a bevételek beszedésének erősítését kell céloznia közép- és hosszú távon. De még egyszer mondom, ezek a viták nem a január végén elfogadott költségvetést érintik. Ezeket a minisztérium és más állami intézmények, a vállalkozások és a szakszervezetek szakembereivel kell megvitatni. Tisztességes megközelítésre van szükség az üzleti környezettel, az adófizetőkkel szemben” – mondta a miniszter.
CSAK SAJÁT