Tánczos Barna: az elszabadult költségvetési hiánynak szabnak gátat az adóügyi intézkedések
A kabinet elfogadta hétfői ülésén a kiadáscsökkentő és adóügyi intézkedéseket tartalmazó úgynevezett salátarendeletet (ordonanța trenuleț). Tánczos Barna pénzügyminiszter a kormányülést követő sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, a most elfogadott intézkedések a potenciális kiadások 133 milliárd lejes csökkentését jelentik, ami elengedhetetlen egy fenntartható 2025-ös költségvetés megalkotásához, a bevételek és kiadások felelős egyensúlyához.
A rendeletcsomag előírja egyebek mellett az úgynevezett oszlopadó bevezetését, amelyet az ipari létesítmények után kell befizetni. Eredetileg ezt az építmények leltári értékének 1,5 százalékában szabták meg, Tánczos szerint azonban a sürgősségi rendelet végleges formájában 1 százalékra módosították. Az ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó az eredetileg tervezett 1,5 százalék helyett 1 százalékos lesz – jelentette be a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna pénzügyminiszter.
A tárcavezető arról is beszámolt, hogy 90 napos határidőt szabtak meg az intézkedés alkalmazási szabályainak kidolgozására. Ez idő alatt valamennyi érintett iparág képviselőivel egyeztetni fognak, hogy az alkalmazási szabályok legyenek fenntarthatóak és korrektek - tette hozzá. Tánczos szerint az első befizetések július 1. után lesznek esedékesek – írja az Agerpres.
„Ki kell javítanunk az előző kormány túlköltekezését, hogy kiegyensúlyozott, méltányos és fenntartható költségvetésünk legyen 2025-ben. Értjük az elégedetlenséget, hiszen a járvány, infláció, energiaválság és a szomszédban zajló háború sok kihívással szembesítette az embereket. És látjuk az elszabadult államháztartási hiányt is, amely idén megközelítheti a 9 százalékot jelentette ki Tánczos Barna pénzügyminiszter, miniszterelnök-helyettes a hétfői kormányülést követő nyilatkozatában.
Az RMDSZ azért vállalta a kormányzást és a nehéz döntéseket, hogy visszavigyék a józan észt és a polgárok tiszteletét a döntéshozatalba – fogalmazott, majd hozzátette, ha nem biztosították volna a kormánytöbbséget, nélkülük káosz lenne. „Éppen ezért a ma elfogadott fiskális-gazdasági intézkedésekről szóló ordonanța trenuleț („kisvonat rendelet” – szerk. megj.) rendeletben biztosítottuk, hogy továbbra is ki tudjuk fizetni a jelenlegi szinten a nyugdíjakat, béreket és juttatásokat, miközben lefaragtuk az állami kiadásokat, megszüntetjük a kivételeket és fenntartjuk a beruházások finanszírozását” – részletezte az RMDSZ közleménye szerint.
„Jogos elvárása a polgároknak és a magánszektornak az állam karcsúsítása és a kiadások csökkentése. Éppen ezért a rendeletben vállalt intézkedések teljes hatásának 95 százalékát az állami kiadások csökkentése teszi ki. A költségvetési kiadások 126 milliárd lejes csökkentésével szemben az adóintézkedések becsült hatása a magánszektorra 7,1 milliárd lejes hozzájárulást jelent. A következő év a szolidaritás éve kell legyen, amelyben a gazdaságnak az állami és európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokra kell támaszkodnia, egyensúlyt teremtve a kiadások és bevételek között, stabilizálva az államháztartást” – hangsúlyozta Tánczos Barna.
Mint ismert, a sürgősségi rendelet főbb előírásai közé tartozik a köztisztviselők és a közalkalmazottak bérének és bérpótlékainak, valamint az állami nyugdíjaknak a 2024. novemberi szinten való megtartása, a polgármesterek és megyei tanácselnökök speciális nyugdíjának elhalasztása, az állami intézmények hatékonyabbá tétele és működési kiadásának csökkentése. Megszűnnek az adóügyi kedvezmények az IT-szektorban, az építőiparban, a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban dolgozóknak, az osztalékadó 10 százalékos lesz, és csökken a mikrovállalkozásokra vonatkozó adóküszöb.
„Ezek az átfogó korrekciók kellenek ahhoz, hogy biztosítsuk az ország stabilitásának megtartását, hosszú távú fejlődését és a költségvetési hiány fenntartható csökkentését abban a nehéz gazdasági helyzetben, amelybe az előző évek felelőtlen döntései kormányozták az országot” – mondta az RMDSZ pénzügyminisztere.
CSAK SAJÁT