Siralmasan teljesített a második negyedévben a magyar gazdaság

Nem ért véget a technikai recesszió Magyarországon: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerda reggeli adatai szerint az április–június közötti három hónapban éves alapon 2,4, míg az előző negyedévhez képest 0,3 százalékkal csökkent a GDP.

A Világgazdaságnak előzetesen nyilatkozó szakértők 2022 hasonló időszakához képest 1,3 százalékos zsugorodást, negyedéves bázison pedig 0,4 százalékos növekedést vártak. A KSH közleményében azt emelte ki, hogy a gazdasági teljesítmény csökkenéséhez legnagyobb mértékben az ipar és a piaci szolgáltatások (ezen belül főként a szállítás, raktározás, valamint kereskedelem) járultak hozzá. Fotó: Pixabay

A csökkenést mérsékelte a mezőgazdaság jó teljesítménye. A szolgáltatások hozzáadott értékének csökkenését részben ellensúlyozta a humánegészségügyi, szociális ellátás nemzetgazdasági ág jelentős növekedése, megközelítve a koronavírus-járvány előtti szintet.

A mai adat tehát egyértelműen negatív meglepetés. Bár a részletes adatokat csak szeptemberben teszi közzé a KSH, úgy tűnik, hogy sem a mezőgazdaság, sem a szolgáltatások halvány javulása nem segítette a gazdaság helyreállását.

Az viszont várható volt, hogy éves alapon csökken a GDP, hiszen tavaly az év első három hónapjában 8,2, majd a második negyedévben 6,5 százalékkal emelkedett, tehát a bázis magas volt. Az azonban sokkal kellemetlenebb, hogy negyedéves bázison is mérséklődött a kibocsátás, holott az elemzők az enyhe pluszban bíztak, amellyel véget érhetett volna a háromnegyed éve tartó technikai recesszió.

Bár a második negyedévben az ágazatok többsége nem muzsikált túl fényesen, az év elejéhez képest legalább már kisebb visszaesést láttunk, ami a mai adatok fényében felesleges optimizmusra adott okot: a kiskereskedelmi júniusban 8,3, az építőipar pedig 3,8 százalékkal mérséklődött – mindkét szektorban februárban volt a mélypont. Előbbi 13,1, utóbbi 14,2 százalékkal zuhant vissza éves viszonylatban. 

A magyarországi ipar sem éppen acélos teljesítményével hívta fel magára a figyelmet, miután a nyár közepén 6,1 százalékkal csökkent a teljesítménye.

Romániában a második negyedévben 2,7 százalékkal nőtt a GDP 2022 azonos időszakához képest, míg az első negyedévhez viszonyítva 0,9 százalékos volt a növekedés.

Kapcsolódók

Kimaradt?