Románia költi az állami bevételek legnagyobb hányadát a közalkalmazottakra az EU-ban
Az EU átlaga 22,4 százalék, míg nálunk az állami bevételek több mint harmada megy el az állami alkalmazottak fizetésére.
A bukaresti kormányok, pártállástól függetlenül roppant bőkezűek a közalkalmazotti bérek tekintetében. Ezt onnan lehet tudni, hogy az EU-tagállamok közül tavaly ismét Romániában volt a legmagasabb az közalkalmazottak bérezésére fordított összeg a kormányzati bevételekhez viszonyítva.
A Költségvetési Tanács múlt héten közzétett éves jelentése szerint 2021-ben az államkasszába befolyt pénz 33,8 százalékát fordítottuk az állami alkalmazottak fizetéseire. A tavalyi volt az egymás utáni negyedik év, amikor ebben a tekintetben éllovasok voltunk az Európai Unióban.
„2009-ig Románia a bérköltségeknek az összbevételekhez való viszonyítása alapján összeállított rangsornak az első felében helyezkedett el (2008-ban a 8., 2009-ben pedig a 10. volt), 2011-ben, a 2010 közepén elkezdett pénzügyi konszolidációnak köszönhetően a 19-ik helyre csúszott vissza„ - idézi a Ziarul Financiar gazdasági napilap a Költségvetési Tanács jelentését.
2015-ben még jól álltunk nemzetközi összehasonlításban, a 20. helyen, egy évre rá azonban már a 10. helyet foglaltuk el, 2017-ben a másodikat, a következő évben pedig az élre ugrottunk, mely pozíciót azóta is őrizzük. Ez a 2017-ben és 2018-ban az állami szektorban végrehajtott látványos, nagyrészt fedezet nélküli bérfejlesztésnek a következménye.
A kormány tavaly 112 milliárd lejt költött a közalkalmazottak bérezésére, míg a költségvetési hiány 80 milliárd lej volt. Az Európai Unióban tavaly a közalkalmazotti béralap átlagban 22,4 százalékát tette ki az állami bevételeknek, az eurózónában pedig még alacsonyabb volt az arány.
A költségvetési bevételeikhez képest Németország, Hollandia, Olaszország és Ausztria költi a legkevesebbet az állami alkalmazottakra. A 10, százalékosan legtöbbet költő állam között 7 egykori szocialista ország van.