Norvégia az Oroszország elleni olajembargó nagy nyertese

A norvégok a korábban főleg Ázsiában értékesített kőolajat irányították át az európai piacra.

Nagyon megugrott a Norvégiából az Európai Unióba érkező kőolaj mennyisége azt követően, hogy az EU tiltólistára tette az orosz energiahordozót és a belőle készülő üzemanyagokat.Fotó: Pixabay

Az Északi-tenger kontinentális talapzatából kitermelt Johan Sverdrup nyersolajból márciusban rekordmennyiségű, 8 millió hordó érkezett a lengyelországi Gdansk kikötőjébe, írja az economica.net. Ugyancsak korábban nem látott mennyiséget, 1,2 millió hordót szállítottak belőle a litván Mazeikiu kőolaj-finomítóba, míg a finn importnak már több mint a felét teszi ki. Németország jelentős részben szintén a Johan Sverdruppal váltotta ki a korábban használt orosz Urals nyersolajat.

A norvég állami kőolajipari vállalat, az Equinor jelenleg napi 720 ezer hordó Johan Sverdrup olajat termel ki, azonban a cég vizsgálja a lehetőségét, hogy ezt a mennyiséget 755 ezer hordóra növelje.

Norvégia a korábban Ázsiában értékesített kőolajat irányítja át Európába. 2021-ben 100 millió hordót szállított Ázsiába, míg idén várhatóan csak 2 milliót fog. Az európai értékesítés sokkal kifizetődőbb, mivel lényegesen kisebbek a szállítási költségek.

Oroszország ugyanakkor a korábban az Európai Uniónak eladott kőolajat viszi Ázsiába, megnövekedett szállítási költségek mellett. Az EU ugyanakkor nem függetlenítette magát teljesen Oroszországtól, Magyarország, Bulgária, Szlovákia és Csehország továbbra is vásárol orosz kőolajat. Az európai kőolaj-finomítók nagy mennyiségben vásárolnak nyersanyagot Kazahsztánból, Azerbajdzsánból és Észak-Afrikából is.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?