Bámulatos gyorsasággal függetlenítette magát az Európai Unió az orosz kőolajtól
Másfél éve még Oroszországból érkezett az importált nyersolaj több mint negyede, 2022 decemberében azonban már csak a 4 százaléka.
Tavaly februárig Oroszország volt az Európai Unió messze legnagyobb nyersolaj-ellátója. 2021 negyedik negyedévében havi 39-49 millió hordó orosz kőolaj érkezett az EU-ba, ami a teljes import 24-31 százalékát tette ki. A második legnagyobb beszállító az Egyesült Államok volt, havi 19-20 millió hordóval, ami a teljes import 10-13 százalékának felelt meg. Norvégia és Kazahsztán körülbelül azonos mennyiségű, a teljes behozatal 8-14 százalékának megfelelő mennyiségű kőolajat szállított az Európai Unióba ebben az időszakban. Utánuk Irak következett 7-12 százalékkal, majd pedig Líbia és Nagy-Britannia 5-5 százalékkal.
Az Ukrajna elleni orosz támadás drasztikus változást hozott, derül ki az Eurostat tanulmányából. Februárban még közel 64 millió hordó nyersolajat érkezett Oroszországból az EU-ba. márciusban azonban már feleannyi sem, mindössze 31 millió hordó. Áprilisban ismét megugrott az orosz import, közel 59 millió hordóra. Május aztán nagyon visszaesett a behozott orosz kőolaj mennyisége, 24 millió hordót tett ki, a teljes import 12 százalékát.
Szeptemberig ezen a szinten is maradt az orosz import, majd megint csökkenésnek indult, decemberre 7,6 millióra, 4 százaléknyira zsugorodott. Ez annak volt a következménye, hogy december 5-től életbe lépett az Európai Uniónak az orosz nyersolajra kivetett embargója.
Az orosz olaj helyét más országokból érkező energiahordozó foglalta el. 2022 decemberében már az Egyesült Államok és Norvégia voltak az Európai Unió legnagyobb beszállítói. Előbbi 34,5 millió hordó kőolajat szállított, míg utóbbi 32,9 millió hordót. Ez 18, illetve 17 százalékos piaci részesedésnek felel meg, ami 6, illetve 7 százalékpontos növekedés 2021 utolsó negyedévéhez képest. Líbia és Nagy-Britannia 2, illetve 4 százalékponttal növelte részesedését az EU piacán, Irak és Kazahsztán pedig tartotta az egy évvel korábbi szintet.
Az Európai Unió tehát háromnegyed év alatt lényegében megszüntette a függőségét az orosz olajtól. Kivételt három tagállam képez: Magyarország, Szlovákia és Bulgária.
A vizsgált időszakban az energiahordozó ára hatalmas ingadozásokat mutatott. 2021 utolsó negyedévében a kőolaj hordónkénti ára 80 dollár körül volt. Az orosz invázió megindulását követően emelkedni kezdett: március végén már 100 dollár körül járt, majd júniusban, 120 dollár fölött tetőzött. Azóta csökkenő tendencia érvényesül, jelenleg a Brent-féle nyersolajjal 79 dollár körüli áron kereskednek.