Új olajhatalom születik: India fehéríti ki az orosz fekete aranyat

India nagyon olcsón vásárol kőolajat Oroszországból, az abból előállított gázolajat pedig piaci áron adja el az Európai Unió tagállamainak, derül ki a Világgazdaság összeállításából.

Jelentős átalakulást hozhat a globális olajpiacon, hogy az Európai Unió február 5-én teljesen leállította az orosz nyersolaj és a feldolgozott termékek importját. Sok szakértő szerint gázolajhiány alakulhat ki, de a dízel árának emelkedése Európa-szerte borítékolható. Ugyanakkor a feldolgozott termékek behozatalának tilalma a Kremlnek is nehezebb helyzetet teremt, ugyanis míg Moszkva keleten könnyen talált vásárlót nyersolajára, addig sem Indiának, sem Kínának nincs szüksége a feldolgozott termékekre, így a gázolajra sem. A két nagy felpörgő ázsiai gazdaság olajigénye folyamatosan nő, de India nemcsak a hirtelen megugró belső keresletét igyekezett kielégíteni a nyomott áron vásárolt orosz Ural olajjal, hanem üzleti szempontok miatt is növelte importját.Fotó: Pixabay

India jól meglovagolja a kialakult helyzetet: olcsón megveszi az orosz olajat, így a Kreml megszabadul a kitermelt mennyiségtől, és némi pénzhez is jut, amire égető szüksége van a háborúban álló országnak. Indiai bevételei is emelkednek, ugyanis az orosz nyersolajat finomítva drágábban adja tovább Európának.

Mindenki veszít, India nyer

Persze az is tény, hogy Újdelhi elősegíti az orosz költségvetés bevételeinek csökkentését, és valóban megakadályozza az üzemanyaghiányt Európában. A Bloomberg szerint azt is valószínűsíteni lehet, hogy India egyre inkább fókuszba kerül a globális olajkereskedelmi térképen.

A washingtoni kormányzatnak két célja van: együttesen kell csökkenteni a Kreml bevételeit, és ellátni a piacot nyersanyaggal. Ha ez megvalósul, akkor senkit sem érdekel, hogy közben az indiai és kínai finomítók busás profitra tesznek szert – összegezte a tengerentúli véleményeket Ben Cahill, a Center for Strategic and International Studies munkatársa.

Rekordon van az indiai olajszállítás: tavaly januárban még csak napi 89 ezer hordó benzint és gázolajat juttattak el a tengerentúlra, 2023 azonos időszakában azonban már 172 ezer hordó alacsony kéntartlamú dízel érkezett Indiából Európába. A Bloomberg hangsúlyozza azt is, hogy tartósan növekedhet India jelentősége, ugyanis a közelmúltban életbe lépett európai uniós szankciók újabb köre hatalmas mennyiségű üzemanyagot von ki a piacról, és a legtöbb európai fogyasztó Ázsia felé fordul, hogy enyhítse a hiányt. Ez persze ördögi kör, mert a nagy kereslet még vonzóbbá teszi az olcsó orosz olajat India számára, amely saját szükségletének 85 százalékát is importból fedezi. Az ország finomítói tavaly enyhén növelték exportjukat, hogy profitáljanak a magasabb piaci árakból.

India nyugatra exportálja a finomított termékeket, hogy enyhítse a szűkös kínálatot. Az értékesítésének alapanyaga pedig egyértelműen orosz olaj lesz – hangsúlyozta Warren Patterson, az ING Groep NV szingapúri nyersanyag-stratégiájának vezetője.

Tény, hogy India egy kiskaput használ fel. Ugyanis az uniós irányelvek szerint ha az orosz olajat egy nem uniós országban dolgozzák fel, akkor a készterméket beszállíthatják a blokkba, ugyanis Brüsszel azt nem tekinti orosz származásúnak.

Azt ugyan nem tudjuk, hogy India pontosan milyen áron kapja az orosz energiahordozót, de valószínűleg kb. 30 dollárral olcsóbban a Brent típusú nyersolaj világpiaci áránál. Így tehát könnyen be lehet látni, hogy India jól jár az orosz olaj hajóztatásával, hiszen a készterméket már piaci áron adja el Európának.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?