Nem is olyan rossz a romániai nyugdíjasok helyzete nemzetközi viszonylatban
Több, a nyugdíjakra vonatkozó statisztikai mutató tekintetében is jobban állunk az Európai Unió átlagánál.
2022 végén a 65-74 éves romániaiak bruttó nyugdíjainak összege az 50-59 éves munkavállalók bruttó bértömegének az 52 százalékának felelt meg. Ez azonos volt a mutató hollandiai értékével, miközben az Európai Unió átlaga 58 százalék volt, derül ki az Eurostat adataiból. Ez a mutató sokat elmond arról, hogy az életszínvonaluk mekkora visszaesésével kell számolniuk a dolgozóknak, azt követően, hogy visszavonulnak a munka mezejéről.
Idén minden bizonnyal számottevően meg fogjuk haladni a 2022-es értéket, mivel január 1-től 13,8 százalékkal nőtt a nyugdíjak, szeptemberben pedig, amikor újraszámolják őket, újabb jelentős emelkedés várható.
Az Európai Unióban 13 olyan tagállam van, melyet megelőzünk ezen mutató tekintetében, köztük olyan jóléti államokat mint Írország (34 százalék), Dánia (45 százalék), Németország (47), Belgium (48) és Finnország (50). Az utolsó helyen Litvánia áll 33 százalékkal. Magyarország hajszállal előz meg bennünket, 54 százalékon állt 2022-ben.
A két vizsgált korosztály összjövedelme között az EU leggazdagabb tagállamában, Luxemburgban van a legkisebb, 11 százalékos különbség. Némileg meglepő módon a nagyhercegséget négy dél-európai állam követi: Spanyolország, Görögország, Olaszország és Portugália.
Nem állunk rosszul a nyugdíjas korú és a nyugdíjkorhatár alatti lakosság mediánjövedelme arányának tekintetében sem. A mediánjövedelem azon érték, melynél a lakosság egyik felének nagyobb, a másik felének pedig kisebb a jövedelme. A 65 évnél idősebb, illetve a 65 évnél fiatalabb felnőttek mediánjövedelmének az aránya idehaza 97 százalék, akárcsak Görögországban.
Ennél csak Olaszországban (98 százalék), Spanyolországban (101 százalék) és Luxemburgban (110 százalék) magasabb a mutató értéke. Az Európai Unió átlaga alacsonyabb a hazainál, 90 százalék.
Ennek a rangsornak az utolsó három helyét a balti államok – Észtország, Litvánia és Lettország - foglalják el 53, 63, illetve 64 százalékkal. Magyarország szintén az élbolyban tanyázik 96 százalékkal.
Azért a romániai nyugdíjasok helyzete nem éppen fenékig tejfel. Az Eurostat számításai szerint 2022-ben a hazai nyugdíjasok 18,1 százalékát fenyegette szegénység, miközben az Európai Unió átlaga 16,2 százalék volt. A legrosszabb helyzetben az észt, a lett, a litván és a bolgár nyugdíjasok voltak, akinek az 59,8-36,8 százalékuk tartozott a fenyegetett kategóriába. Magyarország, ahol a nyugdíjasoknak csak 12,7 százalékát fenyegette szegénység, lényegesen jobban állt nálunk.