Ezekkel az újdonságokkal szolgál a nyugdíjtörvény tervezete

Azok, akiknek van legkevesebb 25 ledolgozott évük, jutalompontokat kapnak minden egyes további, a munka mezején eltöltött évért.

Közvitára bocsátotta az új nyugdíjtörvény tervezetét a munkaügyi tárca. A jogszabály-tervezet értelmében ezentúl a nyugdíjpont értékét évente emelik az előző évi inflációs ráta értékével, amihez hozzáadják a bruttó átlagbér reálértéke növekedésének 50 százalékát.Fotó: Pexels/Vlad Chetan

2025-tel kezdődően az éves nyugdíjemelés mértéke nem haladhatja meg azt az értéket, mellyel a költségvetésnek a társadalombiztosítási hozzájárulásból származó bevételei nőttek, illetve az előző évi inflációs rátát. A nyugdíjak a nagyobbik értékkel fognak nőni.

A tervezet értelmében a minimális befizetési időtartam és a teljes értékű nyugdíjra való jogosultsághoz szükséges befizetési időtartam nem változik, 15, illetve 35 év marad. A minimális befizetés időtartamát a várható romániai életkor alakulásának függvényében fogják változtatni.

A nyugdíjkorhatár a férfiak esetében 65 év marad, a nők számára pedig fokozatosan, 2035-ig emelkedik 65 évre. Azok, akik 35 évnél 5 évvel többet, vagyis 40 évet töltöttek el a munka mezején az általános nyugdíjkorhatárnál akár 5 évvel hamarabb, tehát 60 évesen nyugdíjba vonulhatnak.

25 év befizetési időszak fölött a dolgozók a jutalompontokat kapnak majd minden egyes évért, amivel a kormány arra kívánja ösztönözni az embereket, hogy minél tovább dolgozzanak.

Örökbefogadott gyerekekért is jár a korkedvezmény

Újdonság, hogy korkedvezménnyel mehetnek majd nyugdíjba azok a nők is, akik örökbefogadott gyerekeket neveltek, minimum 14 évig. Jelenleg a korkedvezmény kizárólag azokat a nőket illeti meg, akik az általuk szült gyermekeket nevelték fel.

Előrehozott nyugdíjba leghamarabb 60 évesen mehetnek majd azok, akik legalább 35 évet ledolgoztak. Korábban ők 30 százalékkal kisebb nyugdíjat kaptak annál, amekkora a befizetéseik alapján járt volna nekik, ez az arány most 24 százalékra csökken.

Továbbra is lehetőség lesz utólag befizetni a nyugdíjbiztosítást, egy maximum 6 éves periódusra. Erre a nyugdíjkorhatár elérésekor kerülhet sor, egy önkéntes biztosítási szerződés alapján.

Az új jogszabályban megváltozik a fogyatékossági kategóriák meghatározása, ugyanakkor, mindegyik esetében megmarad a munkavégzés joga a fogyatékosság és az elvégzendő munka jellegének függvényében. A súlyosan vagy jelentősen fogyatékos dolgozók plusz nyugdíjpontokat kapnak minden, ilyen körülmények között ledolgozott évért.

Szűkül azon szakmai kategóriák köre, melyek speciális- illetve rendkívüli munkakörülményeik miatt egy sor kedvezményben részesültek. Kikerülnek a kedvezményezettek közül a zsonglőrök, a bohócok, a kaszkadőrök, a táncosok, a cirkuszi lovasok és az állatszelídítők. Ugyancsak csökkentenék, 147-ről 48-ra azon gazdasági egységek számát, ahol a munkavégzés speciális körülmények között végzettnek minősül.

A tervezet 2024. szeptember 1-jén lép életbe, egyetlen cikkely kivételével, mely 2024. január 1-jén. Ez utóbbi azt írja elő, hogy a nyugdíjpont referenciaértéke 81 lej, 2024-ben pedig a nyugdíjak 13,8 százalékkal nőnek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?