banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Miért jobb a saját ingatlan? Még mindig Romániában a legtöbb a lakástulajdonos

Közismert tény, hogy európai viszonylatban Romániában él arányaiban a legtöbb lakástulajdonos. A többség még mindig előnyben részesíti a saját ingatlant a bérleménnyel szemben. Egyes elemzők szerint ennek oka, hogy nálunk még mindig hosszú távú befektetésként tekintenek a saját lakásra, miközben az albérletet elvesztegetett pénznek látják – írja a profit.ro gazdasági hírportál.

Egy évvel ezelőtt, 2023-ban Romániában és Albániában volt a legtöbb lakástulajdonos az ország lakosságszámához viszonyítva. Míg az Európai Unióban a lakástulajdonosok aránya 69 százalék, addig az említett két országban 96 százalék. A VisualCapitalist elemzői szerint minél több a lakástulajdonos, annál alacsonyabbak az árak mind az eladásra, mind pedig a kiadni szánt otthonok esetében. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy Romániában nincsenek eget verdeső árakért kínált lakások és albérletek.

Az Unlock Market Research nemrég készített tanulmányából kiderült, hogy a romániai városokban élő 18 és 55 év közötti személyeknek mindössze 69 százaléka lakik saját ingatlanban: a városon élő 18 és 55 év közöttiek 13 százaléka albérletben él. Nagyon sok saját tulajdonban lévő, elsősorban nagyvárosokban található lakást adnak ki a romániaiak, akiknek a többsége más településen szintén albérletben lakik. Nagyon kelendők itt az új építésű tömbházlakások.

Az emberek azért még mindig a stabilitást látják a saját lakás birtoklásában, annak jelét, hogy valamit megvalósítottak az életben. Sokan úgy gondolják, hogy albérletben lakni csakis kényszermegoldás lehet. De vannak, akik egyre nyitottabbak az új szemlélet iránt, miszerint a felxibilitásnak is megvannak a maga előnyei, például, hogy olyan településrészeken is lakhatunk, ahol nem tudnánk lakást vásárolni, de bármikor elköltözhetünk onnan, mondjuk, amikor munkahelyet váltunk.Illusztráció: Agerpres

Alexandra Cojocaru, az Unlock Research kutatási partnere a profit.ro-nak elmondta, hogy egy 2023 decemberében végzett felmérésükben a válaszadók 25 százaléka állította egyöntetűen azt, hogy 2024-ben az a legnagyobb kívánsága, hogy saját lakást vásároljon.

Más kelet-európai országokkal összevetve Romániában az ingatlanok még viszonylag elérhetők a vásárlók számára. Az Eurostat adatai szerint 2024 második harmadában Romániában mintegy 6,8 százalékkal nőttek a lakásárak, míg ugyanebben az időszakban Lengyelországban 17,7; Bulgáriában 15,1; Litvániában 10,4 és Horvátországban 10 százalékkal.

Az ingatlanközvetítők ezt egyrészt azzal is magyarázzák, hogy a rendszerváltás előtti urbanizációs hajrában rengeteg lakást építettek, a legtöbben ekkor is lettek ingatlantulajdonosok. Másrészt a fiatal generáció a régi szellemben nevelkedett, ugyanakkor nőtt az életszínvonal is, így sokan megengedhették maguknak, hogy új építésű ingatlanba költözzenek.

„Az árakat különben a kereslet, a kínálat, az álalános gazdasági környezet és a belső migráció is befolyásolja” – mondta a profit.ro-nak Alexandru Pricop, az egyik legnagyobb romámiai ingatlanközvetítő munkatársa. Az ő kutatási eredményeik azt mutatják, hogy egy bukaresti személynek ma nyolc évnyi nettó keresetére van szüksége ahhoz, hogy egy 60 négyzetméteres lakást megvásárolhasson. 2008-ban, amikor radikálisan emelkedtek az ingatlanárak, ugyanennek a személynek 25 évnyi nettó fizetésére lett volna szüksége, hogy egy ugyanekkora lakást birtokoljon.

Az Országos Statisztikai Hivatal (INS) adatai szerint a romániai lakások 40 százaléka városokban vagy azok vonzáskörzetében található: Bukarestben 1,2 millió, Konstancán 225 ezer, Kolozsváron 218 ezer, Temesváron 195,5 ezer és Iași-ban 177,4 ezer.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?