Maszol: ez történt 2023-ban a gazdaságban

2023-ban sem szabadultunk meg az inflációtól, bár az év második felében 10 százalék alá csökkent. Az észak-erdélyi autópálya 29 kilométerrel bővült, immár 133 kilométert autózhatunk rajta egyhuzamban.

Nem a legjobb előjelekkel indult az év, amit főleg az autósok éreztek meg: január 1-i hatállyal a kormány megszüntette a literenkénti 50 banis árkompenzációt, ami azonnal éreztette a hatását, a benzin 36, a gázolaj pedig 38 banival drágult. Ezt aztán részben kompenzálta a kőolaj világpiaci árának a csökkenése.

Február elején életbe lépett az Európai Unió által az orosz kőolajra és az abból készült üzemanyagokra vonatkozó embargó. Ez félelmeket gerjesztett azt illetően, képes lesz-e Románia pótolni mintegy 2 millió tonna orosz eredetű üzemanyagot. A félelmek alaptalannak bizonyultak, az orosz kőolajról való leválás nem okozott ellátási nehézségeket.

Márciusban kiderült, hogy két hónap alatt megbukott a 2023-as költségvetés. Február végén a deficit már 17,04 milliárd lej volt, ami a GDP 1,07 százalékának felelt meg. Ez katasztrofális adat volt, tekintettel arra, hogy egy évvel korábban csak 0,72 százalék volt a költségvetési hiány, miközben a kormány azt ígérte, hogy éves szinten a 2022-es 5,68 százalékról 4,4 százalékra szorítja le a deficitet.

Többhónapos csúszással, május végén aláírta végre a kolozsvári önkormányzat a szerződést a legnagyobb erdélyi infrastrukturális beruházás, a helyi metróvonal megépítésére. A kivitelező a török Gülermak által vezetett konzorcium, melynek nyolc év alatt kell megépítenie a 21 km hosszú, 19 állomásos metrót.

Júniusban nagy horderejű bejelentést tett az OMV Petrom és a Gazprom: belevágnak a Fekete-tenger kontinentális talapzatában rejlő földgáz kiaknázásába. A legalább 80 milliárd köbméteres tartalékkal rendelkező Neptun Deep gázmező kitermelése a tervek szerint 2027-ben kezdődik, s ideiglenesen teljesen függetleníti fogja Romániát az importtól.

Júniusban végre egyszámjegyűre csökkent az infláció Romániában, az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerint éves szinten 8,9 százalékos volt a pénzromlás mértéke. Ennek ellenére csak négy EU-tagállamban emelkedett gyorsabban a fogyasztói árindex, mint nálunk: Magyarországon, Szlovákiában, Lengyelországban és Csehországban.

Augusztus 1-től a kormány 14 alapélelmiszer esetében korlátozta a gyártók, a forgalmazók és a kiskereskedők által alkalmazott árrést. Az intézkedés célja az élelmiszerek általános drágulásának megfékezése volt. Hasonló intézkedéseket korábban más EU-tagállamokban is bevezettek, változó sikerrel.

Szeptember 21-én átadták az észak-erdélyi autópálya Berettyószéplak és Szilágynagyfalu közti szakaszát, amivel átlépte az 1000 kilométeres lélektani határt a romániai gyorsforgalmi úthálózat hossza. A dolognak egyetlen szépséghibája van: a két magyarlakta település közti 13,5 kilométeres úton egyelőre sehova sem lehet eljutni, mivel nem kapcsolódik korábban elkészült sztrádaszakaszokhoz.

A tervezettnél lényegesen nagyobb költségvetési hiány miatt adóemelést hajtott végre a kormány. Az építő- és az élelmiszeriparban, valamint a mezőgazdaságban dolgozók november 1-től kötelesek fizetni az egészségbiztosítási járulékot, az informatikai ágazatban pedig csak azok mentesülnek a személyi jövedelemadó fizetése alól, akiknek a bruttó fizetése nem haladja meg a havi 10 ezer lejt.

Negyven év elteltével újra elektromos vonatokat vásárolt a CFR. Az első Alstom Coradia Stream szerelvény december 4-én érkezett meg Bukarestbe. Az elsőt további 36 követi majd. A szerelvények 2,42 milliárd lejbe kerülnek, amire még rájön az áfa. A beszerzést részben uniós forrásból finanszírozzák.

December végén megszavazta a parlament a 2024-es központi költségvetés tervezetét. A gazdasági elemzők szerint ez az elmúlt másfél évtized legrosszabb büdzséje, túlbecsült bevételekkel és alábecsült kiadásokkal. A szakemberek szerint a deficit tragikus mértékű, 6 százalék körüli lesz, miközben a kormány 5 százalékra számít.

December 21-én átadták az észak-erdélyi autópálya Aranyosgyéres és Maroskece közti 15,7 kilométeres szakaszát. Ez azt jelenti, hogy a sztrádán immár 133 kilométert lehet autózni egyhuzamban Marosvásárhely és Magyarnádas között. Az, hogy sztrádán juthatunk el Kolozsvárról Marosvásárhelyre enyhe túlzás, a kincses városhoz legközelebbi felhajtó ugyanis Gyalunál van, oda pedig az egyik legforgalmasabb romániai útszakasz vezet.

(Nyitókép: Pixabay)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kimaradt?