Maryland és Virginia jócskán lepipálnak bennünket gazdaságilag. De hol is vannak?

Az USA tagállamai között Románia a középmezőnyben lenne a gazdasági teljesítmény tekintetében, míg Magyarország az utolsó harmadban foglalna helyet. Kalifornia GDP-jénél egyetlen EU-tagállamé, Németországé nagyobb.

Az Amerikai Egyesült Államok nem túl népszerűek a magyarok körében, s a rájuk irányuló rokonszenv még inkább csökkent mióta Joe Biden a Fehér Ház lakója, illetve Oroszország lerohanta Ukrajnát. Logikus, nemde?Fotó: Pixabay

Annak azonban semmilyen aktuálpolitikai vonzata nincs, elvégre sok évtizedes hagyományra tekint vissza, hogy lenézően és kárörvendően szórakozunk az amerikaiaknak a nagyvilágot illető tájékozatlanságán, amit előszeretettel minősítünk műveletlenségnek, s kéjesen szörnyülködünk, ha egy tengeren túli popsztár összetéveszti Bukarestet Budapesttel, vagy fordítva.

Eurocentrikus világképünkkel eltelve, fel sem merül bennünk, hogy vén kontinensünk éppúgy homogénnek tetszik az Atlanti-óceán túlpartjáról, ahogy nekünk is annak az USA, országaink zöme pedig geopolitikailag és gazdaságilag súlytalan, nem túl jelentős foltoknak a földgömbön.

Mississippi előtt, Virginia mögött

Hogy ez utóbbi mennyire így van, egy-kettőre kiderül, ha összehasonlítjuk az Európai Unió tagállamainak és az USA szövetségi államainak a gazdaságát. A washingtoni kormány Gazdasági Elemző Irodájának (Bureau of Economic Analysis) legfrissebb, 2023 harmadik negyedévi adatai szerint a GDP tekintetében Romániát (kb. 300 milliárd dollár) az 51 amerikai tagállam közül 23 megelőzi, hárommal pedig (Alabama, Louisiana, Oregon) nagyjából egy szinten van. Magyarország hozzávetőleg 177 milliárd dolláros gazdasági teljesítményét 33 amerikai szövetségi állam szárnyalja túl, Arkansas, Nebraska és Washington D.C. államokkal pedig megközelítőleg paritásban van.

Ennek ellenére elenyésző kisebbséget alkotnak a Kárpát-medencében azok, akik meg tudják nevezni ezen államok fővárosait, vagy akár van némi fogalmuk arról, hol keressék a térképen Montgomery, Baton Rouge, Salem, Little Rock vagy Lincoln városát. Megkockáztatom, a földrajz és az utazás szerelmesein kívül a többség akkor is zavarban lenne, ha azt kellene megmondania, az Egyesült Államok melyik tájékán találhatók az említett szövetségi államok. Valószínűleg igaz ez olyan, a Romániát gazdaságilag jócskán lepipáló amerikai szövetségi államokra is, mint Maryland, Virginia és Észak-Karolina, utóbbi kettőnek a GDP-je bőven a duplája fölött van a hazainak. 

Nem mellékes tény, hogy míg Románia bruttó hazai termékét 19 millió ember termeli meg, addig Alabama GDP-je 5,1 millió fő között oszlik meg, míg Oregont csupán 4,2 millióan lakják. Semmivel sem hízelgőbb a kép Magyarország esetében sem, hiszen Arkansasban 3 millió fő, Nebraskában pedig 2 millió fő produkál kb. ugyanakkora gazdasági teljesítményt, mint a 9,6 milliós anyaországban. 

Csodabogár számba megy tájainkon az olyan ember, aki, anélkül, hogy segítségül hívná a Google-t, meg tudja mondani, mi a fővárosa Floridának, ugyanis nem Miami az, hanem egy bizonyos Tallahassee. Pedig lehet, hogy illene ezt tudni, Florida ugyanis 1595 milliárd dollár körüli GDP-t produkált tavaly, amivel olyan országokat előz meg lóhosszal, mint Hollandia és Belgium.  

Több munka, nagyobb GDP

Az Európai Unió összességében sem jön ki jól az Egyesült Államokkal való gazdasági összehasonlításból. A brüsszeli székhelyű Európai Gazdaságpolitikai Központ tanulmányából az derül ki, hogy egy főre eső GDP tekintetében az EU mindössze két USA tagállamot előz meg: Mississippit és Idahót. Hol is van Idaho?

Az egy főre eső GDP tekintetében még az EU gazdagabb feléhez tartozó államok sem állnak túl fényesen, írja a tanulmány adatai alapján a Business Magazin. A mutató alapján az USA leggyengébben teljesítő tagállama Mississippi, melyet Olaszország épp, hogy megelőz, míg Franciaország a 48. Idaho és a 49. Arkansas közé férne be. Németország valamivel jobban áll, a 38. helyen álló Oklahoma és a 39. Maine között lenne a helye. Igaz, hogy Németország GDP-je nagyobb az amerikai gazdaság éllovasának számító Kaliforniáénál, ám a lakossága is számosabb, mint a nyugati-parti USA tagállamé.  

A tanulmány szerint a vén kontinens Amerikával szembeni gazdasági lemaradása folyamatosan nő, s ha a továbbiakban is az utóbbi évek tendenciája fog érvényesülni, akkor 2035-ben az egy főre eső GDP tekintetében úgy viszonyulnak majd egymáshoz, mint Ecuador Japánhoz.

Mindebből nem következik az, hogy az Európai Unió gazdasága elmaradottabb volna, mint Amerikáé. Utóbbi jobb gazdasági teljesítményének egyik magyarázata, hogy az amerikai munkavállalók jóval többet dolgoznak, mint az európaiak. Egy másik ok kulturális természetű: az európaiak visszafogottabban vásárolnak, mint a még mindig őrült fogyasztási lázban égő amerikaiak, márpedig a fogyasztás, legyen bármily értelmetlen, pörgeti a gazdaságot.

Az Egyesült Államok tavalyi becsült GDP-je 27 610 milliárd dollár körül mozog, míg az EU bruttó hazai terméke hozzávetőleg 17 ezer milliárd dollár. Előbbiben Kalifornia a gazdasági éllovas kb. 3900 milliárd dolláros GDP-vel, megelőzve a 2600 milliárd dolláros Texast. Az EU két legnagyobb gazdasága a német és a francia, 4090, illetve 2800 milliárd dolláros GDP-vel.

S hogy áll Oroszország? Putyin birodalmának 2022-es gazdasági teljesítménye 2240 milliárd dollár volt, ami amerikai viszonylatban a harmadik helyre jó, Floridáénál több, Texasénál azonban kevesebb. No comment.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?