Öt EU-tagország is szegényebb Romániánál

Ha az egy főre jutó GDP értékeket az árszínvonallal korrigáljuk, akkor jobban állunk Görögországnál is.  

A gazdasági fejlettség leggyakrabban használt mérőszáma az egy főre jutó, vásárlóerő paritáson számított GDP. Kiszámítása során a gazdasági teljesítmény és jólét általánosan elfogadott mutatóját, a GDP-t (bruttó hazai termék) az adott ország lakossága számához arányítják. Az országok árszínvonala azonban eléggé eltérő, ugyanannyi pénzért eltérő mennyiségű terméket és szolgáltatást lehet megvásárolni, ezért a mutató értékének megállapításánál ezt is figyelembe veszik.Fotó: europaprl.europa.eu/Kovacs Gabor

Az egy főre eső GDP alapján Románia az utolsó előtti helyen áll az Európai Unióban, csupán Bulgáriát előzzük meg. A vásárlóerő figyelembe vétele azonban átírja a rangsort, több, nálunk fejlettebbnek számító országot megelőzünk, legalábbis az economedia.ro által idézett német Handelsblatt számításai szerint.

Ha a teljes Európai Unió vásárlóerő paritáson számított egy főre eső GDP-jét 100-nak tekintjük, akkor a 27 tagállam közül 17 esetében a mutató értéke elmarad az átlagtól. Az utolsó Bulgária, ahol az értéke mindössze 55. Némileg meglepő módon az utolsó előtti helyet Görögország foglalja el, 65-ös mutatóval. Ez csak látszólag meglepő, mivel a dél-európai ország gazdasága hosszú ideje gyengélkedik, adósságállománya pedig kirívóan magas, a GDP 186 százaléka.

Románia a 22. helyen áll, az egy főre eső, vásárlóerő paritáson számolt GDP értéke 73. A már említetteken kívül három másik tagállamot is megelőzünk: közvetlenül utánuk Lettország (a vásárlóerő paritáson számolt GDP/fő értéke 71) áll a rangsorban, majd Horvátország (70) és Szlovákia (68) következik.

Közvetlenül előttünk Portugália áll, kettővel fölöttünk pedig Magyarország, előbbi mutatója 74, utóbbié 76. Valószínűleg sokakat meglep, hogy Spanyolország is az EU 10 legkevésbé jómódú országa közé tartozik, az általános rangsorban a 18. helyen áll. Az egy főre eső GDP alapján az ibériai ország a 13. helyet foglalja el az Európai Unióban. A legnagyobb eltérés azonban Görögország esetén mutatkozik, mely az egy főre eső GDP alapján a 18. az EU-tagállamok rangsorában, azonban ha a vásárlóerőt is tekintetbe vesszük, akkor a 26. helyre csúszik vissza.

Ez a statisztika is megerősíti, hogy Románia még mindig fejletlennek számít EU-s összehasonlításban, az életszínvonalunk mutatója több mint negyedével marad el az uniós átlagértéktől.

Kapcsolódók

Kimaradt?