Kompromisszum: húsz évvel is elhalaszthatják a környezetszennyező repülőgép-üzemanyag uniós adózását
Az Európai Unió országai azt fontolgatják, hogy 20 évvel elhalasztják a környezetszennyező repülőgép-üzemanyagra kivetett uniós szintű adó bevezetését, mivel előrelépést akarnak elérni az évek óta eredménytelenül tárgyalt adóreformok terén, derül ki a Reuters általszemlézett dokumentumtervezetből.
Az Európai Bizottság az energiaadóztatási szabályok 2021-ben történő átalakítását javasolta, hogy zöldebbé tegye azokat, többek között a repülőgép-üzemanyagra kivetett adó fokozatos bevezetésével a 27 országból álló, jelenleg az uniós szintű adók alól mentesülő tömbben.
Miután az országok nem tudtak megegyezni a korábbi javaslatokról, amelyek 2028-tól a repülőgép-üzemanyagra vonatkozó minimális uniós adókulcsot vezetnének be, most azt fontolgatják, hogy további 20 évig mentesítik az adó alól a repülőgép- és a tengeri üzemanyagokat – idézi a kompromisszumos tervezetet a News.ro.
„Mivel jelenleg nincs elegendő fenntartható alternatív üzemanyag a piacon, a légi járművek üzemanyagainak megadóztatása inkább a repülőjegyek árának emelkedéséhez vezetne, mintsem a fosszilis üzemanyagokról való általános átálláshoz” – áll a dokumentumban.
Ez szerint csak a legfeljebb 19 férőhelyes kis repülőgépekre és a „magánjellegű kedvtelési célú hajózásra” használt hajókra vetnének ki uniós minimumadót a 20 éves lejárati határidő előtt. A többi repülőgép és hajó esetében az országok nemzeti adókat vezethetnek be, ha akarnak – de nem kötelesek. A tervezet szerint az uniós országok 15 év múlva újra megvizsgálják, hogy a 20 éves mentesség lejártát követően alkalmazzák-e az uniós minimumadó-kulcsokat a repülőgép- és hajóüzemanyagokra.
Más üzemanyagokra, például az autókban használt benzinre és a villamos energiára már most is minimális adókulcsok vonatkoznak az EU-ban. A kompromisszumos tervezetet Magyarország dolgozta ki, amely az EU soros elnökségét tölti be. Az uniós diplomaták még ebben a hónapban megvitatják a javaslatot. Az uniós adópolitika megváltoztatása rendkívül nehéz, mivel ehhez az uniós tagországok egyhangú jóváhagyása szükséges – vagyis bármelyik kormány megakadályozhatja azt.
Az éghajlatváltozás ellen küzdő aktivisták, akik már régóta követelik a repülőgép-üzemanyagra kivetett adómentesség megszüntetését, úgy vélik, hogy a 20 éves halasztás ellentétes lenne az EU azon céljával, hogy 2050-re elérje a nettó nulla kibocsátást. „Mire ez az adó hatályba lép, a világnak klímasemlegességet kell elérnie” – mondta Jo Dardenne, a Transport & Environment nonprofit csoport légiközlekedési igazgatója.
CSAK SAJÁT