Költségvetési végrehajtás: papíron jól teljesített Románia

Az állami bevételek főleg az infláció és a méregdrága energia miatt nőttek jelentős mértékben tavaly.

Sikerült teljesítenie tavaly a költségvetési hiánycélt Romániának. A Pénzügyminisztérium adatai szerint az állami kiadások 81,01 milliárd lejjel haladták meg a kiadásokat, ami a bruttó hazai termék (GDP) 5,68 százalékának felel meg. Ez, ha minimális mértékben, de jobb is a kitűzött, 5,74 százalékos hiánycélnál.Illusztráció: Pixabay

Alaposabban megvizsgálva a 2022-es költségvetés adatait nyilvánvalóvá válik, hogy nincs ok az ünneplésre, a vártnál jobb eredmény fő okai az infláció, illetve a csillagászati energiaárak. Az állami bevételek 21,2 százalékkal nőttek, míg a kiadások csak 17,7 százalékkal. Az áfabevételek 18,6 százalékkal haladták meg a 2021-es értéket, azonban ez a növekedés nagyrészt az infláció számlájára írható.

A jövedéki adó terén mindössze 2,4 százalékos volt a növekedés, ellenben a „más adók és illetékek javakra és szolgáltatásokra” tétel esetében 350 százalékos növekedés következett be, 5,48 milliárd lejről 19,16 milliárdra. Ezek azok a jövedelmek, melyek az energetikai vállalatoktól folytak be az államkasszába, 13,68 milliárd lejes növekedést jelentve 2021-hez képest. Tehát az egetverő energiaárak, melyek megkeserítik az emberek életét, szépen hizlalták a büdzsét, van mivel büszkélkednie a kormánynak. Ezek a bevételek 2021-ben még csak a GDP 0,5 százalékát tették ki, tavaly azonban már az 1,3 százalékát.

Az uniós forrásokból lehívott pénzek abszolút értékben 26 százalékkal nőttek, 48,43 milliárd lejre, azonban az arányuk a GDP-n belül nem változott, 3,2 százalék maradt.

Az államadósság a GDP 50 százaléka alatt maradt, azonban a 81 milliárd lejes növekedés tetemes, főleg annak fényében, hogy mennyit költ a kormány a hitelek kamataira. Tavaly 29,09 milliárd lejbe került az államadósság finanszírozása, 11,11 milliárddal többe, mint egy évvel korábban, ami közel 62 százalékos növekedésnek felel meg.

Kapcsolódók

Kimaradt?