Kolozsvári metró: több hónapos késéssel kezdődik a régészeti tehermentesítés
Decemberre ígérték, hogy elkezdik az ásatásokat, de valószínűleg csak márciusban fognak majd hozzá. A kivitelező fél évet totojázott az Erdélyi Történeti Múzeummal való szerződéskötéssel.
A kolozsvári metrónak már a közbeszerzési eljárását is késések és szerencsétlenkedések sorozata kísérte, s hasonlóképpen van ez a beruházás jelenlegi fázisában is. George Cupcea, az Erdélyi Történeti Múzeum (MNIT) igazgatóhelyettese november végén azt nyilatkozta, hogy decemberben indul a nyomvonal régészeti tehermentesítése, ami előfeltétele a munkálatok elkezdésének, de a tervezést is befolyásolhatja.
Az előzmények ismeretében egyáltalán nem meglepő, hogy, bár már 2024 januárjában járunk, az archeológiai feltárás még mindig nem kezdődött meg. Ennek fő oka, hogy a beruházás kivitelezője, a Gülermak által vezetett, három vállalatból álló konzorcium és a MNIT közti szerződés aláírására csak decemberben került sor.
Csók Zsolt régész, a korábbi projektvezető augusztusban azt nyilatkozta a Maszolnak, hogy a török cég már a nyár elején úgy tájékoztatta a múzeumot, folyamatban van a szerződés előkészítése. Úgy látszik, hogy a folyamat mintegy fél évet vett igénybe, másképp nehezen magyarázható, miért vártak decemberig a beruházás szempontjából fontos szerződés aláírásával.
Ugyanakkor nem kizárt, hogy a kolozsvári önkormányzat, pontosabban a polgármester nagyon is tudatosan hátráltatja a projektet. A város legfontosabb közlekedési útvonalán végzendő ásatások komoly fennakadásokat okoznak majd az egyébként is katasztrofális forgalomban. Ez alááshatja Emil Boc népszerűségét, márpedig a polgármester minden bizonnyal szeretne még egy mandátumot eltölteni a kolozsvári városházán. Az sem ígér sok jót, ha a mostani csúszáshoz Bocnak semmi köze, s kizárólag a kivitelező felelős érte, ugyanis egy viszonylag banális szerződés előkészítése sokkal egyszerűbb, mint egy metróvonal megtervezése, a megépítéséről nem is beszélve.
Mindez azt jelenti, hogy a kivitelezés is csúszni fog. „A szerződés decemberben lett aláírva, de most, a hideg miatt nehezen tudunk munkához látni. Valószínűleg márciusban kezdünk hozzá” – mondta George Cupcea a TVR kolozsvári munkatársának.
Az aligazgató elmondta, hogy a múzeumnak a projektben résztvevő munkatársai addig sem tétlenkednek, a talajradar nevű műszer segítségével próbálják meg feltérképezni a metró nyomvonalán található falmaradványokat.
A régészek négy majdani metróállomás helyszínén fognak ásatásokat végezni: a kolozsmonostori Kálvária templom, illetve az egykori sörgyár mellett, a Főtéren a Szent Mihály templom és a magyar konzulátus között, valamint a Bocskai (Avram Iancu) téren a protestáns teológiai közelében. George Cupcea elmondása szerint a feltárásra 12 hónap van előirányozva, azonban, a leletek függvényében az időtartam hosszabbodhat vagy rövidülhet.
Csúszni fognak a munkálatok is?
Az eredeti elképzelés az volt, hogy a metró kivitelezési munkálatai csak a régészeti tehermentesítés befejezését követően kezdődnek csak el. Ezt az indokolná, hogy elképzelhető, az ásatások során olyan leletek kerülnek napvilágra, melyek miatt módosítani kell a tervet, pontosabban a megállók helyét. A dolgok jelenlegi állása szerint ez szinte egész biztosan azt jelentené, hogy a beruházást nem sikerül befejezni 2026 augusztusáig, mely esetben legalább részben elúszna az országos helyreállítási tervben (PNRR) a kolozsvári metró számára elkülönített 300 millió euró.
Kapcsolódó
A Gülermak szeptember 1-jén kezdett hozzá a tervezéshez, amire 6 hónap van előirányozva. Ebből az következik, hogy amennyiben a kivitelező tartani tudja a határidőt, elméletileg már márciusban elkezdődhetnének a munkálatok, egyidejűleg a régészeti feltárással. A media9.ro azt írja, hogy időközben a Gülermak módosított az elképzelésein, s nem Kolozsvár Szopor nevű városrészében kezdi majd el a munkát, hanem Szászfenesen.
A kolozsvári metró 11,87 km hosszú lesz, 19 megállóval. Ebből 2026 augusztusáig egy 9,16 kilométeres szakaszt kellene megépíteni 9 metróállomással. A teljes beruházás becsült értéke 9 milliárd lej, s 8 év alatt kellene elkészülnie, vagyis 2030-ig.
CSAK SAJÁT