Kiherélte a kormány a családtámogatási adókedvezményt

A cégek megtéríthetik a szülőknek a gyerekek bölcsődei és óvodai költségeit, azonban ezt az összeget nem vonhatják le az adóalapjukból.

Sokakat kellemesen meglepett, hogy miután 2021 április 1. és 2023 december 31. között fel volt függesztve az alkalmazása, idén ismét él a 239/2020-as családtámogatási törvény. Az volt a meglepő, hogy a kormány épp olyankor teszi lehetővé a törvény újbóli alkalmazását, amikor a költségvetés szorult helyzetben van, a leginkább ésszerű magyarázatnak pedig az tűnt, hogy 2024-ben négy választás is lesz, márpedig a választási évek Romániában törvényszerűen pénzosztással járnak.Fotó: Pexels

Csakhogy a Ciolacu-kabinet a tavaly decemberben elfogadott 117-es sürgősségi rendelettel, az úgynevezett salátatörvénnyel úgy módosította az Adótörvénykönyvet, hogy azzal kiherélte a családtámogatási kedvezményt, megszüntetve annak adókedvezmény jellegét.

A január 1-től érvényes szabályozás értelmében a cégek 1500 lejes értékhatárig megtéríthetik az alkalmazottaiknak a gyerekeik után fizetett bölcsődei és óvodai díjakat, költségként számolva el azokat, azonban az összeget, mely nem haladhatja meg a bruttó nyereség 5 százalékát, nem vonhatják le az adóalapjukból. Értelemszerűen ebben a juttatásban csak a nyereséges vállalatok munkavállalói részesülhetnek.

Van is adókedvezmény, meg nincs is

A 239/2020-as törvény úgy rendelkezett, hogy a szülőknek ilyen címen megtérített pénzt a vállalkozások egy adójóváírási nyilatkozat alapján levonhatják az adóalapjukból, a támogatást tehát végső soron, főleg az állam nyújtotta. A mostani módosítással a családtámogatás elveszítette adókedvezmény jellegét, a juttatás teljes egészében a munkáltatót terheli.

Azt, hogy így áll a dolog, a Maszol érdeklődésére megerősítette György Attila, a Pénzügyminisztérium államtitkára. Értelmezése szerint azonban a kedvezmény nem szűnt meg teljesen: igaz, hogy a cég nem írhatja le az összeget az adóalapjából, azonban a kedvezményezettek 1500 lejig megkapják a teljes bölcsődei/óvodai díjat, nem kell adót fizetniük utána.

A kormány által eszközölt változtatással azonban a támogatási mechanizmus épp legfontosabb vonzerejét veszíti el, a cégek számára pusztán egy újabb, önkéntes pénzügyi terhet jelent. „Az előírás látszólag jó, tekintettel az iskola előtti nevelés fontosságára, de valószínűleg teljesen haszontalan, figyelembe véve az alacsony küszöbértéket és azt, hogy nem jár utána adókedvezmény” – mondja Goran Biriș adótanácsadó.

A Szabó Ödön Bihar megyei RMDSZ-es képviselő által kezdeményezett családtámogatási adókedvezmény eredeti változatában mindössze három hónapig volt érvényben, 2021 január 1. és március 31. között. Ezt követően a Pénzügyminisztérium felfüggesztette az alkalmazását, arra hivatkozva, hogy alkalmazási módszertanra van szükség. Ez rövid időn belül elkészült, azonban a pénzügyi tárca nem adott zöld utat a jogszabálynak, sőt, 2021 és 2022 végén is újabb egy-egy évre meghosszabbította a felfüggesztését.

Kapcsolódók

Kimaradt?