Tisztázzuk az 1500 lejes családtámogató kedvezmény kapcsán felmerülő félreértéseket
Mint ismert, januártól érvénybe lépett a családtámogatási intézkedés, ennek értelmében akár 1500 lej értékű adójóváírást kaphatnak a családok. Ebből az összegből, amelyet az alkalmazó megtérít, a gyerekek bölcsődei és óvodai költségeit fedezhetik a szülők. Sokan egyértelműnek gondolták, hogy megkapják ezt a kedvezményt a munkaadótól, azonban fontos kiemelni, hogy ez a cégek számára nem egy kötelezettség, hanem egy lehetőség. Szabó Ödön parlamenti képviselőt, az RMDSZ oktatási szakpolitikusát kérdeztük a részletekről.
Egy 3436 lej bruttó minimálbérrel rendelkező szülő a bruttó bér 33 százalékában, vagyis 1133 lej összegben részesülhet havonta a munkáltatótól, amelyet bölcsődei vagy óvodai költségre fordíthat. Ha a szülő bruttó jövedelme meghaladja a minimálbért, az adójóváírás összege is növekszik maximum 1500 lej értékig.
Az elszámolás kétféleképpen történhet: a munkáltató kifizeti a pénzt közvetlenül a tanintézménynek, vagy a szülő fizeti ki a bölcsőde vagy óvoda havi költségét, majd az erről szóló kifizetési bizonylatot átadja a munkáltatójának, aki utólag visszafizeti a pénzösszeget a szülőnek.
Szabó Ödön a Maszolnak elmondta, ne történjen félreértés, a munkaadó határozza meg, hogy él-e ezzel a lehetőséggel és biztosítja-e a kedvezményt az alkalmazott számára. Hozzátette, ugyanúgy, ahogy az étkezési jegyeknél, a vállalkozó dönti el azt is, hogy milyen összeget biztosít az alkalmazottjának erre a célra. „A törvényben egy plafont határoztak meg, tehát 1500 lejig bármennyit adhat a munkaadó, de ez nem egy kötelezettség, ez egy lehetőség” – fejtette ki.
Ugyanakkor hozzátette, ha a munkáltató így ad egy plusz forrást az alkalmazottjának, akkor mindketten jól járnak. A munkaadó ezt cégköltségként írhatja le, ráadásul úgy, hogy nem kell érte semennyi adót fizetnie. Ugyanakkor a kedvezményezettnek sem kell személyi jövedelemadót, nyugdíjbiztosítási vagy egészségbiztosítási hozzájárulást fizetnie az összeg után.
Ebben csak egyik szülő részesülhet, abban az esetben pedig, ha a szülőnek több munkahelye van, nyilatkoznia kell arról, hogy a másik munkahelyén nem vette igénybe ezt a kedvezményt.
Mint arról mi is beszámoltunk, közel három év után ismét alkalmazható a 239/2020-as törvény, amelyet az RMDSZ kezdeményezett, és amely a gyermekvállalás ösztönzésének szándékával született. Szabó Ödön korábban úgy fogalmazott: „célunk segíteni a szülők munkapiacra való visszatérését és megkönnyíteni anyagi terheiket, amelyek a gyerekek bölcsődei és óvodai költségeivel járnak. Fontos, hogy a gyerekek biztonságban, anyanyelvükön és megfelelő körülmények között tanulhassanak már a bölcsődei évektől kezdve, ezért továbbra is kezdeményezni és támogatni fogunk minden olyan intézkedést, amely a családok jólétét szolgálja, segít megteremteni a szülő munka és magánélet közötti egyensúlyát”.
CSAK SAJÁT