Kevés a pénz és a pénzügyi ismeret, gyerekcipőben járnak a hazai befektetési alapok

A magyarországi befektetési alapok GDP 20 százalékával egyenértékű pénzösszeget kezelnek, a hazaiak 2 százalékon állnak.

A romániai befektetési alapok által kezelt aktívumok összértéke a bruttó hazai termék (GDP) mindössze 2 százalékát teszik ki, írja a Ziarul Financiar (ZF). Ezzel Bulgáriával holtversenyben az utolsó helyen állunk az Európai Unióban.Illusztráció: Pixabay

A rangsor végén jellemzően egykori szocialista országok tanyáznak, a kivételt Görögország jelenti 9 százalékkal. Magyarország fényévekkel előzi meg Romániát, 20 százalékon áll.

Az éllovas az EU pénzügyi fellegvárának számtó Luxemburg, ahol a befektetési alapok által kezelt pénzösszeg a GDP 6857 százalékának felel meg, majd Írország (863 százalék), Svédország (114 százalék) és Málta (105) következik. Az első harmadban szinte kizárólag nagyon magas életszínvonalú országok tartoznak, Málta némiképp kilóg a sorból.

A szakemberek szerint a befektetési alapok fejlettsége egyenes arányban áll a lakosság pénzügyi ismereteinek a szintjével, de nagyban függ a megtakarítások mennyiségétől is. A befektetési alapok a magánszemélyek megtakarításait részvényekben, állampapírokban és vállalati kötvényekben helyezik el, a banki kamatoknál magasabb hozamot biztosítva az ügyfelek számára, valamivel nagyobb kockázat mellett.

„Az ágazat nálunk még nagyon kezdeti állapotban van, de ahogy nő a romániai tőkefelhalmozás, a pénz egy része valószínűleg a befektetési alapok felé veszi majd az utat. (…) A dolgok megjósolhatóak és elég egyszerűek: minél több pénzed, pénzügyi ismereted és tapasztalatod van, annál több pénzt helyezel el befektetési alapoknál. Fordítva is igaz, minél kevesebb a pénz és a pénzügy ismeret, annál nagyobb az egyszerű eszközökbe, például a bankbetétekbe történő befektetések aránya” – nyilatkozta a ZF-nek Mihai Purcărea, a BRD Asset Management befektetési alap vezérigazgatója.

Kapcsolódók

Kimaradt?