banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png

Tanulmány: pénzügyekben konzervatívak vagyunk, a hiteleket pedig elég lelkiismeretesen fizetjük

Idehaza a többség inflációs időkben is bankban tartja a megtakarított pénzét.

Romániában az emberek kifejezetten konzervatívak, ha a pénzügyekről van szó, leginkább bankban tartják a megtakarításaikat, derül ki az Erste Bank tanulmányából. Annak ellenére, hogy az elmúlt időszakban magas volt az infláció, ami ellen a befektetési alapok, a részvények és az állampapírok jelentik a legnagyobb védelmet, idehaza a megtakarításokkal rendelkezők mindössze 30 százalékának vannak ilyen befektetései. 35 százalék körül van azoknak az aránya, akik bankbetétek formájában kamatoztatják a pénzüket, a többiek pedig magánnyugdíjra fizetnek be, életbiztosításuk van, illetve valamilyen más befektetési formát választanak.Fotó: Kiss Gábor

Az állampapírok, a részvények és a befektetési alapok az észtek körében a legnépszerűbbek, a balti ország lakosságának kb. 70 százaléka próbálja ily módon fialtatni a pénzét. A bolgárok és a magyarok is előszeretettel  élnek ezzel a befektetési lehetőséggel, mintegy 50 százalékuk választja. A másik végletet a horvátok, a hollandok és az írek képviselik, körükben a 20 százalékot sem éri el az ilyen pénzügyi eszközökbe befektetők aránya.

A bankbetétesek aránya Cipruson, Portugáliában, Lengyelországban és Horvátországban a legnagyobb, 50 százalék körüli. A magánnyugdíj és az életbiztosítás Hollandiában a legnépszerűbb megtakarítási forma, az emberek kb. 55 százaléka él ezekkel a lehetőségekkel.

A bruttó megtakarítási ráta tekintetében a középkelet-európai régióban Romániát csak Ausztria előzi meg. Ez a mutató a jövedelem és a pénzügyi eszközökbe fektetett összeg aránya, mely Románia esetében 19 százalék körül van.

Ugyanakkor egy 2023-as felmérés szerint a romániaiak 30 százaléka semmilyen megtakarítással nem rendelkezik, egyik napról a másikra él. A nemzetközi összehasonlító tanulmányok szerint jövedelemkülönbségek nálunk a legnagyobbak a régióban, írja a cursdeguvernare.ro.

Az Erste Bank tanulmányából az is kiderül, hogy Középkelet-Európában mi vagyunk a legkevésbé eladósodva. Romániában a háztartások átlagos adóssága alig haladta meg a 2000 eurót 2023 utolsó negyedévében. A legnagyobb értékű hitelük a szlovák és a cseh háztartásoknak van, közel 10, illetve kb. 9 ezer euró. A romániaiak után a magyar háztartások vannak a legkevésbé eladósodva a térségben, az átlagos tartozásuk 3500 euró körüli.

A nem fizető adósok arányát tekintve a középmezőnybe tartozunk, mintegy 3,3 százalékkal. Ez jóval kedvezőbb, mint 2009-ben, amikor a az adósok közel 8 százaléka nem törlesztette rendesen a bankokkal szembeni tartozásait. A mutató értéke Horvátországban és Magyarországban rosszabb a hazainál, hozzávetőleg 4,2, illetve 3,9 százalék. A helyzet Csehországban a legjobb, ahol az adósoknak mindössze 1,5 százaléka nem törleszti rendesen a banki hitelét.   

Kapcsolódók

Kimaradt?