Informatikusból van a legkevesebb a Románia digitalizálásáért felelős hatóságnál
Ráadásul nagyon rosszul fizetik őket, az intézmény rendszergazdája kevesebbet keres a sofőrnél.
A Románia digitalizálásáért felelős hatóságnak (ADR) 296 alkalmazottja van, közülük azonban csak ötnek van informatikusi végzettsége, számolt be a Libertatea napilap. A hatóságot 2020-ban hozták létre, azzal a feladattal, hogy elősegítse a közigazgatás digitális átállását, az ott uralkodó bürokrácia visszaszorítását.
Tevékenységének kezdeti szakaszában az ADR hamisítatlan sóhivatalnak bizonyult, így például működésének első évében arra sem volt képes, hogy felleltározza az állami intézmények által működtetett informatikai rendszereket, és az azok által nyújtott online szolgáltatásokat.
A hatóság feladata volna egy sor fontos projekt (az egészségügyi nyilvántartás informatikai rendszere, a digitális azonosítás központosított platformja, az anyakönyvi iratok kibocsátásának integrált informatikai rendszere stb.) kivitelezése, melyek közül jónéhány máris kifutott a határidőből.
Ez nem is csoda, hiszen az intézmény alkalmazotti állományában épp szakemberből van a legkevesebb. Az elnöke, Dragoș-Cristian Vlad nagy tapasztalattal rendelkezik az informatika területén, azonban a két alelnöknek sem szakirányú végzettsége, sem tapasztalata nincs. A politológusi diplomával rendelkező Andrei Nicolae 23 évesen került az alelnöki székbe, friss diplomásként, a 27 éves Maria Alexandra Chivunak pedig szintén ez az első munkahelye. A kompetenciák teljes hiányát, úgy tűnik, kompenzálja az, hogy előbbi a PNL, míg utóbbi a PSD tagja. Az alelnökök bruttó fizetése 15 ezer lej.
Az ADR öt informatikusa ennél jóval kevesebbet keres, bruttó 5800-8700 lejt. A versenyszférában ennél jóval nagyobb fizetésre számíthatnának. Az informatikusok az intézmény számítógépeivel és az informatikai hálózatával foglalkoznak, a szoftverfejlesztés ki van szervezve. Ezzel az gond, hogy a partnercégekkel olyan személyek állnak kapcsolatban, akik nem értenek az informatikához.
Kapcsolódó
„Az ADR nem képes kihasználni ezeket a szolgáltatásokat, mert nem tudja, hogy mit kérjen. (…) Mindent olyanok tesztelnek, akik híján vannak a szakmai kompetenciáknak. Vagyis mondunk egy véleményt. Ha ráklikkelünk valamire, és működik, akkor rendben van, de nem tudjuk leellenőrizni, hogy mi van mögötte, milyen program, milyen kód” – nyilatkozta a Libertatea munkatársának az egyik alkalmazott.
Az ADR népes munkaközösségének pont az informatikusok a legrosszabbul fizetett tagjai. A nettó átlagfizetés 1200 euró, s még a sofőr is, akinek a bruttója 7500 lej, többet visz haza, mint az intézménynél dolgozó rendszergazda. „Az intézmény tele van politikai és komasági alapon alkalmazott személyekkel, akiknek az úgynevezett kompetenciáit gyanús kurzusok és diplomák igazolják” – mondja a Libertatea meg nem nevezett forrása.
Az ADR legfontosabb feladata a bürokráciamentes és az online ügyintézés alapjául szolgáló úgynevezett kormányzati felhő létrehozása, amire 2,2 milliárd lej van elkülönítve az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében.
CSAK SAJÁT