Digitális kontraszt: évtizedes lemaradásban van Románia Kazahsztántól (is) az online ügyintézés terén
A közép-ázsiai országban online lehet házasságot kötni, hitelt felvenni, útlevelet igényelni és autót forgalomba íratni, amiről Romániában még csak álmodozhatunk. Na, de majd a kormányzati felhő...
„Egy hónap se volt. Pikk-pakk ment, amúgy pedig Kolozsváron online lehet időpontot foglalni. Több időbe telt, míg a cégtől megkaptuk a papírokat, mint maga a beíratás az időpont foglalástól a végéig” - mondja L. új autójának forgalomba íratásáról. Sokat elmond a hazai ügyintézés színvonaláról és annak lakossági megítéléséről, hogy egy hónapos procedúrát gyorsnak ítélünk. Ugyanakkor hozzátartozik az igazsághoz, hogy tervbe van véve az online forgalomba íratás bevezetése.
„Az alkalmazáson keresztül autót is vásárolhatsz. A bankok fizetési módszert integráltak az alkalmazásba, tehát ha két állampolgár megegyezik az adásvételről, akkor 5 percbe telik, hogy a vételár az eladó számláján legyen, az autó pedig az új tulajdonos nevén.” Mindez nem egy tudományos-fantasztikus film szövegrészlete, hanem a Business Magazin idézi Bagdat Mussint, a kazah digitalizálási minisztert.
Kazahsztánban a kormány létrehozott egy komplex online ügyintézési alkalmazást, ami gyakorlatilag teljesen megkíméli a polgárokat a bürokrácia packázásaitól. Az alkalmazáson keresztül elérhetőek a közjegyzői szolgáltatások, egy cég 5 perc alatt bejegyezhető, egy jelzáloghitelt pedig 24 óra alatt meg lehet kapni. Az alkalmazás egy online adatbázishoz van csatlakoztatva, melyben megvan egy adott személy valamennyi irata, a személyazonossági igazolványtól a jogosítványig, de a teljes kórtörténete is. „A mi országunkban senki nem hordja magával az eredeti iratait, hanem az alkalmazást használja. (…) Bárhova mennek, használhatják a digitális személyazonosságot, az alkalmazásban elérhető 24 féle irat digitális változatát” – nyilatkozta a miniszter, aki üzletember volt, mielőtt kinevezték miniszternek. A hivatalos adatok szerint a lakosság 80 százalékja használja a kormányzati alkalmazást.
Boldogító igen az okostelefon előtt
A kazah állampolgárok polgári házasságot is köthetnek anélkül, hogy egyetlen hivatal küszöbét átlépnék. Az alkalmazásban ki kell töltetniük egy kérvényt, majd a felek egy hónapos gondolkodási időt kapnak. Ha annak letelte után az OK gomb megnyomásával megerősítik az egybekelésre vonatkozó szándékukat, a következő pillanatban már házasoknak számítanak, a házassági bizonyítványuk pedig automatikusan megjelenik a rendszerben. Az esetleges válást már offline kell lebonyolítaniuk a házastársaknak.
A kormányzati alkalmazás a születés pillanatától jelen van a kazahok életében. „Amikor megszületik Karcsi, a szülők automatikusan kapnak egy sms-t és egy online üzenetet a kormány részéről. Felköszöntjük őket, s egyúttal arra kérjük, hogy vezessék be a rendszerbe az újszülött nevét. Amint ez megtörténik, automatikusan kibocsátjuk a születési bizonyítványt, a gyermeknevelési támogatást pedig átutaljuk a szülők bankszámlájára” – magyarázza a miniszter.
L.-ék gyereke három éve született. Az ezzel járó intéznivalók picivel bonyolultabbak voltak Kolozsváron, mint Kazahsztánban. A kórházban kapott igazolással be kellett cancukázni az anyakönyvi hivatalba, később pedig újból útra kelni a gyermeknevelési támogatás igényléséért. Utóbbi alkalmával nem vitték magukkal a születési bizonyítvány eredetijét, melynek hiányában a szolgálatos hivatalnoknak nem lett volna szabad átvennie az igénylést. Az idehaza dívó balkáni humanizmus szellemében átvette, a pénz első részletét pedig röpke két hónap múlva megkapták. Egyébként nem ritka, hogy a családoknak három-négy hónapot is várniuk kell arra, hogy az állam megkezdje a gyermeknevelési támogatás folyósítását.
Az adóbevallások 100 százalékosan digitalizáltak, ilyen célból senkinek sem kell bemennie az adóhivatalba, állítja Bagdat Mussin. Azt mondja, hogy a kifizetések 82 százaléka online történik, míg öt évvel korábban ez az arány még nem érte el a 30 százalékot.
Romániában nincs adat arról, hogy az adók hány százaléka folyik be online átutalások formájában. Ellenben az sokat elmond, hogy a ghiseul.ro online adófizetési rendszerbe a 101 Bihar megyei önkormányzat közül 18 van bejelentkezve, míg Háromszéken 45-ből 14. Biharban több olyan város is van, ahol még nem lehet online befizetni a helyi adókat. nem nagy tragédia, elvégre még csak 2023-at írunk.
Kenya, Albánia és Ukrajna is előttünk jár
Azt, hogy az online szolgáltatások terén Kazahsztán a világ élvonalába tartozik, az ENSZ globális indexe is megerősíti. (https://publicadministration.un.org/egovkb/en-us/data-center) Ebben a 193 államot tartalmazó rangsorban a közép-ázsiai ország a 8. helyen áll, csak Észtország, Finnország, Dél-Korea, Dánia, Szingapúr, Új-Zéland és Ausztrália előzi meg. Az online szolgáltatások színvonalát kifejező mutató 0 és 1 között változik, Észtországé 1, míg az utolsó helyen álló Eritrea esetében 0 az értéke. Kazahsztán digitalizációs indexe 0,9344. Kilencesnél nagyobb értékkel mindössze 13 ország büszkélkedhet.
Románia a 70., míg Magyarország az 56. helyen áll, előbbi 0,6814-es, míg utóbbi 0,7465-ös mutatóval. Abban semmi meglepő nincs, hogy egy kivételével az összes EU-tagállam megelőz bennünket, az azonban már elgondolkodtató, hogy Kenya, Kolumbia, Ecuador, Peru, Albánia és Ukrajna is előttünk áll a rangsorban.
Kapcsolódó
A Business Magazin egyik munkatársa Kzahasztánban járt, egy digitalizálási témájú nemzetközi konferencián. Nem lévén kazah állampolgár, nem volt alkalma megbizonyosodni róla, hogy a valóságban hogy működik a kormányzati ügyintézési alkalmazás. Egyébként az elkövetkező években valószínű, hogy idehaza is javul majd a közigazgatás digitalizációs szintje, ugyanis tervezik egy úgynevezett kormányzati felhő létrehozását, ami integrálja majd valamennyi állami intézmény adatbázisát. Ennek a létrehozására 500 millió euró van előirányozva az országos helyreállítási tervben (PNRR). A kormányzati felhőnek nagyban csökkentenie kellene majd a bürokráciát, elméletileg egyik közintézmény sem igényelhet majd az ügyfelektől valamely másik intézmény által kibocsátott iratot.
A szakemberek egy része szkeptikus a kormányzati felhőt illetően. Ez részben indokolt is, főleg ha arra gondolunk, hogy tavaly kötelezővé vált az online pénztárgépek használata, amitől a kormány az adóbehajtás hatékonyságának növelését várta. Ebből semmi sem lett, GDP-arányosan nem nőttek az adóbevételek. Ennek egyik oka az adóhatóság (ANAF) siralmas informatikai felszereltsége. „Vannak időszakok, amikor az ANAF szerverei 24 órából 23 órán át nem működnek” – nyilatkozta az economica.net portálnak Valeriu Filip, az online számlázással foglalkozó FGO társtulajdonosa.
A közép-ázsiai Kazahsztán a világ 9. legnagyobb országa. Lakosságának száma hozzávetőleg megegyezik Romániáéval, a területe azonban több mint tízszer nagyobb. A kazahok az 1800-as években kerültek a Cári Birodalom fennhatósága alá. A Szovjetunió felbomlása során, Kazahsztán 1991 decemberében kiáltotta ki a függetlenségét. A kazah gazdaság legfontosabb ágazatai a kőolaj- és a földgáztermelés. Az országos nettó átlagbér 800 dollár körüli, egy szinten van a romániaival.
CSAK SAJÁT