India leállítja a cukorexportot, Romániában is emelkedhetnek az árak

Az ázsiai országban kicsi lesz a cukornád-termés, mert a szokásosnál sokkal kevesebb eső esett augusztusban.

India aligha exportál majd cukrot az októberrel kezdődő 2023-2024-es szezonban, figyelmeztetett Kona Haque, az ED&F Man Commodities kutatási vezetője, megerősítve a Reuters korábbi, kormányzati forrásokból származó értesüléseit.Fotó: AdobeStock

Ez azt jelenti, hogy Delhi hét év után először ismét teljesen leállítja a kivitelt, és emiatt várhatóan tovább nő a cukor világpiaci ára, amely már így is több éves csúcson jár. Félő, hogy emiatt tovább gyorsul majd az élelmiszerár-infláció a globális piacokon, írja a Világgazdaság.

India a szeptember 30-án véget érő szezonban 6,1 millió tonna cukor exportját engedélyezte, fele annyit, mint a tavalyi, amikor a kivitel rekordot jelentő 11,1 millió tonna volt.

Delhi azért kényszerül a tilalomra, mert egy évszázad legszárazabb augusztusa után hiába várható szeptemberben átlagos mennyiségű csapadék, a cukornád-termés így is kisebb lesz a tavalyinál.

A kevés idei eső egy neve elhallgatását kérő ágazati illetékes szerint még a következő évi termés mennyiségé is negatívan befolyásolja. Ezzel Haque is egyetért, aki szintén aggodalmát fejezte ki a 2024-2025-ös indiai cukornádtermés miatt.

Szandzsív Csopra indiai élelmezésügyi minisztere szerint a cukortermelés elegendő lesz a hazai kereslet kielégítésére, és a kormány kérni fogja a termelőket, hogy az árak lehűtése érdekében többlet cukorkészletet értékesítsenek a belföldi piacon.

A cukor világpiaci ára is azért emelkedett, mert az El Nino időjárási jelenség a szokásosnál szárazabb idővel jár, ami a legnagyobb cukortermelők közül nemcsak Indiában, hanem valószínűleg Thaiföldön is csökkenteni fogja a termelést.

Idén ez már a második sokk ami a nemzetközi piacot éri, június 5. és szeptember 15. között ugyanis Ukrajna is leállította a kivitelt. Románia importra szorul, mivel az idei termelés várhatóan csak 70 ezer tonna lesz. 2020-ban még 160 ezer tonna cukrot gyártottak az országban.  

Kapcsolódók

Kimaradt?