Piackutatók: közel 20 százalékkal drágultak a második negyedévben az általános fogyasztási javak

Az egyetlen pozitívum az, hogy az átlagos drágulás mértéke alacsonyabb volt, mint az első félévben.

A második negyedévben lassult az infláció, azonban még mindig nagyon magas volt, írja a Ziarul Financiar. A Nielsen piackutató cég adatai szerint április 1. és június 30. között átlagosan 19,3 százalékkal voltak drágábbak az általános fogyasztási javak (élelmiszerek, mosó- és tisztítószerek, kozmetikumok) mint egy évvel korábban. Az első félévben ennél nagyobb, 23 százalékos inflációt mért a Nielsen.Fotó: Pixabay

A piackutató cég által közölt adat lényegesen nagyobb a hivatalos inflációs rátánál. A Nielsen a tényleges fogyasztói árak összehasonlítása alapján számolta ki a pénzromlás mértékét.

A piackutató cég azt is közölte, hogy az idei második félév volt sorozatban az ötödik, melyben az eladások mennyiségileg csökkentek. A visszaesés 2 százalékos volt, ami lényegesen jobb eredmény az előző negyedévinél, akkor ugyanis 4 százalékkal kevesebb áru talált gazdára, mint egy évvel korábban.

A Nielsennek a fő piaci szereplőktől származó adatai szerint 2022 első negyedéve volt az utolsó, amikor mennyiségileg nőtt a kiskereskedelmi forgalom. Az akkori növekedés 4,9 százalék volt, melyet a második negyedévben 0,1 százalékos csökkenés követett.

A 2022 július 1. és 2023 június 30. közti időszakban Romániában átlagosan 18,3 százalékkal nőttek az általános fogyasztási javak árai az előző 12 hónaphoz képest, míg a kiskereskedelmi forgalom 2,7 százalékkal csökkent.

Ez a két adat a rosszabbak közé tartozik a középkelet-európai régióban. A legnagyobb, 22,8 százalékos drágulást Magyarországon mérte a Nielsen, míg a kiskereskedelem volumene Lettországban csökkent leginkább, 11,2 százalékkal. Magyarországon 7,1 százalékkal csökkentek az eladások.  

Kapcsolódók

Kimaradt?