banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Greedflation – a cégek profitéhsége is gerjeszti az inflációt

Sok termelő és kereskedő rájátszik az általános drágulásra, s nagyobb mértékben emeli az árakat, mint az indokolt lenne.

A gazdasági szakemberek egy része úgy véli, hogy az elmúlt időszak száguldó inflációját nem lehet kizárólag a koronavírus-járvány idején alkalmazott válságkezelés és a megdrágult energia számlájára írni. Meggyőződésük, hogy az árak rohamos emelkedéséhez hozzájárult a gyártók és a kiskereskedelmi vállalatok profitéhsége, melyek visszaélve a gazdasági konjunktúrával, nagyobb mértékben drágítottak, mint amennyi indokolt lett volna.

A jelenségnek már neve is van, mégpedig a greedflation – írja a Ziarul Financiar (ZF). Ez a magyarra nehezen lefordítható angol szakszó az infláció és a mohóságot, kapzsiságot, pénzsóvárságot jelentő greed összeolvasztásával jött létre, nagyon plasztikusan tükrözve a jelenség lényegét.Illusztráció | Forrás: Pexels

„Legyen szó a rozslisztről vagy a madárinfluenzáról, mindkettő hatással van a tojás árára. Amikor ezek egyike bekerül a hírekbe, az ágazati termelők emelhetik az árakat, az emberek pedig nem panaszkodhatnak” – idézi a Bloomberg Ken Jaroscht, aki egy amerikai sütőipari vállalat tulajdonosa.

„A cégek kihasználták, hogy az ügyfelek drágulásra számítottak azt követően, hogy a sajtó az alapanyagok árának az emelkedéséről írt. A vállalatok kihasználták ezt, a drágítást pedig a megemelkedett költségek számlájára írták. Mindez észrevétlen maradt” – nyilatkozta a brit Financial Times gazdasági lapnak Albert Edwards, a Société Générale bankcsoport globális stratégiai menedzsere.

A jelenség természetesen nem csak a nyugati világra érvényes, hanem Romániára is. A fogyasztóvédelem (ANPC) minden bizonnyal így gondolta, amikor kartell gyanúja miatt vizsgálódni kezdett az étolaj-, a cukor- és a vajgyártók háza táján. Az ügynökség gyanúját az keltette fel, hogy míg februárban az átlagos infláció éves szinten 15,5 százalék volt, addig ezen termékek 30-60 százalékkal drágultak 12 hónap leforgása alatt.

Az energia olcsóbb lett, az árak maradtak

„A termelők 12 lejre vitték fel az étolaj árát, de a balhét a kiskereskedők vitték el. Az emberek azt mondták, hogy a kereskedők drágítanak, pedig mi 12 lejért vettük az olajat, és 12,3 lejért adtuk. Most, az étolaj ára 6-6,5 lejre csökkent. Mivel az ár a felére csökkent, arra gondolok, hogy a drágulás részben mesterséges volt, ha nem is ismeri ezt senki be” – nyilatkozta a ZF-nek Feliciu Paraschiv, a Paco kiskereskedelmi lánc tulajdonosa.

Elmondása szerint a cégnek 200 beszállítója van, s közülük naponta 3-5 drágít. Legutóbb a csirkehúst drágították meg a termelők. „Honnan jön a drágulás, ha a gáz ára szabályozva van, a villanyáramé szabályozva van, a gázolaj olcsóbb lett, a bérek pedig nem nőttek nagy mértékben? Hovatovább a baromfitakarmányként használt gabona olcsón érkezik Ukrajnából. Akkor miért nő a csirkehús ára 25 százalékkal? A termelők azt mondják, hogy nem bírják tovább, hogy megnőttek a költségek. Szerintem azért csinálják ezt, mert megtehetik” – mondta Paraschiv.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

A greedflation jelenségre utal az is, ami a tejtermékek piacán történik. A termelők állítják, hogy az elmúlt hónapokban a tej felvásárlási ára kb. 30 százalékkal csökkent. Jelenleg a feldolgozók már csak 2-2,4 lejt fizetnek a tej literjéért, miközben a boltokban a termékek ára változatlan, sok esetben meghaladja a 10 lejt.

Hasonló jelenségre hívja fel a figyelmet Dan Balaban, a Davino borászat társtulajdonosa. „A mi ágazatunkban a nagy problémát a palack jelenti. Ennek az ára duplájánál is többre nőtt, mivel az üvegipar nagyon energiaigényes. Amit nem értek, az az, hogy miért nem csökken a palackok ára, miközben az amszterdami tőzsdén az energia ára már hónapok óta alacsonyabb, mint 2022 januárjában, visszament a 2021-es szintre. A jelenlegi ár harmada annak, amekkora a háború kitörése után volt. Akkor a palackok ára miért nem változik?” – kérdezte az üzletember.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?