Hidrogénvonatokat akar a kormány bármi áron

Marcel Ciolacu pár hónapja kijelentette, hogy hidrogénvonatok nem léteznek, a „nemlétező” szerelvényekért akár közel 2,5 milliárd lejt is fizetnénk.   

Negyedik alkalommal is nekifut a hidrogénvonatok beszerzésének a vasúti reformért felelős hatóság (ARF), adta hírül az economedia.ro. A korábbi három közbeszerzési eljárás sikertelenül zárult, két alkalommal egyetlen ajánlat sem érkezett, egyszer pedig a benyújtott egy szem pályázatot nem megfelelőnek nyilvánították.Bármit is mond Ciolacu, hidrogénvonatok léteznek | Fotó: Facebook/Innotrans

A kormány 1,596-2,468 milliárd lejt szán a 12 darab hidrogéncellás szerelvények beszerzésére. A majdani győztesnek, ha lesz ilyen, 15 éven át a karbantartást is biztosítania kell majd. Az ajánlatokat január 15-ig lehet benyújtani.

Az országos helyreállítási terv (PNRR) keretösszegéből 105 millió euró van elkülönítve a hidrogénmeghajtású szerelvényekre, azonban a pénz rég elúszott, mivel kicsúsztunk a határidőből.

Rejtély, hogy miért ragaszkodik a kormány foggal-körömmel ahhoz, hogy méregdrága hidrogénvonatokat vásároljon, miközben a hazai vasút siralmas állapotban van, a pénzt sokkal értelmesebben is el lehetne költeni.

A történet már abszurdba hajlik, tekintettel arra, hogy néhány hónappal korábban Marcel Ciolacu miniszterelnök bejelentette, ejtettük a projektet.

„Láttak valahol, Európában vagy a világban hidrogénvonatot? Grindeanu háromszor tartott versenytárgyalást. Senki sem jelentkezett. Miért? Mert nem létezik egyetlen hidrogénvonat sem” – jelentette ki augusztusban Marcel Ciolacu. A kormányfő ostobaságokat beszélt, hidrogénvonatok ugyanis léteznek, bár nincs sok belőlük, Európában csak Németországban és Franciaországban közlekednek.

Ciolacu pár nappal azt követően nyilatkozta ezt, hogy Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter bejelentette, a PNRR helyett a Modernizációs Alapból fogják részben finanszírozni a beszerzést.

A beruházást nagyban nehezíti, hogy Romániában nem csupán a hidrogénnek a fuvarozásban való felhasználásához szükséges infrastruktúra nem létezik, hanem teljességgel hiányzik a törvényi szabályozás is.  

Kapcsolódók

Kimaradt?