Hét év alatt 17 milliárd eurót kellene befektetnünk a zöld energiatermelésbe
Az Energiaügyi Minisztérium azt szeretné, ha az évtized végéig megötszöröződne a napelemparkok beépített teljesítménye.
Rendkívül ambiciózus célkitűzéseket tartalmaz az Országos Integrált Terv az Energia és a Klímaváltozás Területén (PNIESC), írja a Ziarul Financiar. Az Energiaügyi Minisztérium által a közelmúltban átdolgozott dokumentum értelmében 2030-ra a hazai naperőművek beépített teljesítménye a jelenlegi 1,61 MW-ról 8,3 MW-ra kellene nőjön. A szélerőművek esetében 7,6 MW a megcélzott szint, amiben szintén van kihívás, jelenleg ugyanis 3 MW-on állunk.
A korábbi PNIESC jóval szerényebb célkitűzéseket tartalmazott, 5 MW beépített teljesítményt a napenergia és 5,2 MW-ot a szélenergia esetében.
Az új terv értelmében a gáztüzelésű erőművek beépített termelési kapacitása 4,4 MW kellene legyen az évtized végén, a szénalapú energiatermelésről pedig teljesen le kellene mondanunk. Az atomenergia tekintetében a célkitűzés változatlan, 1,9 MW a mostani 1,4 MW helyett.
A vízenergia terén az elvárások lefelé módosultak: a korábbi PNIESC még 7,6 MW teljesítménnyel számolt 2030-ban, az új változat azonban már csak 6,9 MW-tal. A vízerőművek jelenlegi összteljesítménye 6,6 MW.
Az Energiaügyi Minisztérium által megfogalmazott új cél az, hogy 2030-ra az ország áramtermelési összkapacitása elérje a 30 MW-ot. Az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE) adatai szerint a jelenlegi termelési kapacitás 18,275 MW, míg a korábbi PNIESC célkitűzése mindössze 25 MW volt.
Ahhoz, hogy ez megvalósuljon, az elkövetkező 7 évben 17 milliárd eurót kellene befektetni új áramtermelési kapacitások létrehozásába, 2031 és 2050 között pedig további 46 milliárdot. A dokumentum nem részletezi, hogy mi volna a forrása ennek a csillagászati összegnek.