Iohannis: Románia energiabiztonságát növeli, hogy az ország vasárnap csatlakozott a Nemzetközi Napenergia Szövetséghez
Románia energiabiztonságát növeli, hogy az ország vasárnap csatlakozott a Nemzetközi Napenergia Szövetséghez – jelentette ki Klaus Iohannis államfő. Az eseményen, amelyen Románia csatlakozott a Nemzetközi Napenergia Szövetséghez, az államelnök azt mondta, Románia 2030-ig több mint 8 gigawatt napenergia-kapacitást kíván telepíteni, ami a bruttó végső villamosenergia-fogyasztás 24%-át teszi ki megújuló energiaforrásokból.
Csatlakozott Románia a Nemzetközi Napenergia Szövetséghez vasárnap. Klaus Iohannis elnök meggyőződését fejezte ki, hogy a Nemzetközi Napenergia Szövetséghez való csatlakozással Románia szélesebb körű és mélyebb együttműködésre tesz szert Indiával, a szövetség titkárságának házigazdájával, valamint más, az éghajlatváltozás enyhítésének felgyorsításában érdekelt országokkal.
„Románia célja, hogy bővítse napenergia-termelő kapacitását és javítsa a megfizethető napenergiához való országos szintű hozzáférést. Ehhez globális együttműködésre is szükség van, az ehhez hasonló szövetségeken keresztül a finanszírozás, a technológiafejlesztés és a napenergia-kapacitásépítés terén. A szövetséghez való csatlakozás támogatni fogja Romániát az országos integrált energia- és éghajlatváltozási tervben foglalt ambiciózus napenergia-célok megvalósításában” – mondta Klaus Iohannis Dubajban a klímacsúcson.
Rámutatott, hogy Románia 2030-ig több mint 8 gigawatt napenergia-kapacitást kíván telepíteni, ami a bruttó végső villamosenergia-fogyasztás 24%-át teszi ki megújuló energiaforrásokból. Az államfő szerint Románia elkötelezettsége a telepített napenergia-kapacitás növelése mellett teljes mértékben összhangban van az Európai Unió napenergia-stratégiájával, és hozzájárul a Párizsi Megállapodás végrehajtásához.
„A nagyobb éghajlati ambíció egyben több lehetőséget is jelent gazdaságunk és polgáraink számára. Románia hozzá kíván járulni a globális napenergia-értékláncokhoz, és növelni kívánja versenyképességét ebben az iparágban, kihasználva Románia meglévő gyártási kapacitásait a kapcsolódó termékek terén. Románia polgárai nyitottak és támogatják az új villamosenergia-termelési technológiákat” – mondta az államfő.
Megjegyezte, hogy szeptemberig közel 97 000 termelő-fogyasztó több mint 1,2 gigawattnyi hálózatra kapcsolt elosztott energiaforrást telepített, amelyek túlnyomó többsége napelemes technológián alapul.
Klaus Iohannis hozzátette, hogy Romániában, Konstancán működik Délkelet-Európa legnagyobb zöld energiával foglalkozó szakképző központja. Elmondása szerint a központ már több ezer romániai és külföldi szakembert képezett ki, akik mind a szél- és napenergia-iparban dolgoznak, köztük volt bányászokat is. „Új képzési központok megnyitását is tervezzük, és ezeket a fejlődő országokból érkező gyakornokok számára is elérhetővé tesszük. Arra bátorítom Önöket, hogy dolgozzanak együtt és tanuljanak egymás tapasztalataiból, hogy a lehető legtöbbet hozhassuk ki ebből az értékes energiaforrásból, a Napból! A Nemzetközi Napenergia Szövetség kiváló platform erre” – hangsúlyozta.
Klaus Iohannis elnök szombattól hétfőig az Egyesült Arab Emírségekben, Dubajban vesz részt az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezménye részes államainak 28. konferenciáján (COP28).
CSAK SAJÁT