Havi 500 kamionnyi paradicsomot importálunk Törökországból

Miközben az elmúlt nyolc évben az állam 1 milliárd lejt költött a paradicsomtermesztés támogatására.

A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium 2017-ben indította el a paradicsomtermesztők támogatását célzó Tomata programot. Azóta a tárca 1 milliárd lejt fizetett ki a termelőknek, azonban erősen kétséges, hogy a programnak sok értelme lenne.Fotó: Pixabay

A szezonban jelentős mennyiségű termény egyenesen a szemétbe kerül, ugyanis a túltermelés miatt nem lehet értékesíteni, illetve nem éri meg, mert nincs ára. Ugyanakkor az októbertől áprilisig rengeteg paradicsomot importálunk, mivel ebben az időszakban a belföldi termelés minimális.

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint 2022 októbere és 2023 szeptembere között csak Törökországból, mely az első számú külföldi beszállító, 62 400 tonna paradicsomot importáltunk, ami az elmúlt 15 év legnagyobb mennyisége.

Úgy néz ki, hogy az idei mezőgazdasági év behozatala sem lesz kevesebb, mivel április végén már 49 600 tonnánál tartottunk, s hátra van még 5 hónap.

Az import mennyisége havi bontásban óriási ingadozásokat mutat: tavaly júliusban mindössze 300 tonna volt, míg áprilisban 10 900 tonna. Vannak olyan hónapok, amikor 500 kamion paradicsom érkezik Törökországból, írja a Ziarul Financiar (ZF). A folyó mezőgazdasági évben az import mennyisége októberben, novemberben, decemberben és januárban is meghaladta az egy évvel korábbit.

„A szezonban 100 százalékban fedezni tudjuk a fogyasztást. Ha azonban megnézzük a statisztikai adatokat, azt, hogyan állunk a termeléssel szezonon kívül, ami a deficitet létrehozza, akkor látjuk, hogy nincs rendben a dolog. (…) Ha hektáronként évi 3000 eurót adunk a gazdának azért, hogy paradicsomot termesszen, az csak egy foltozás, nem egy sikeres program” – nyilatkozta a ZF-nek George Scarlat, a szenátus mezőgazdasági bizottságának az elnöke.

Véleménye szerint az államnak nem a paradicsomtermesztést, hanem az üvegházak létesítését kellene támogatnia. Jelenleg a hazai üvegházak és fóliasátrak mindössze 4500 hektárt tesznek ki, melyek a megtermelt paradicsom mennyiségnek csak a 4 százalékát adják. A fóliasátrak létesítése, az üvegházakról nem is beszélve, igen költséges, a gázdák zöme ezért nem vállalkozik rá.

Kapcsolódók

Kimaradt?