Átadták követeléseiket a prefektusnak a Hargita megyei gazdák – egyelőre még nem vonultak utcára 

A Hargita megyei gazdák képviselői csütörtök délután átadták Florin Barbu mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszternek címzett petíciójukat Petres Sándor prefektusnak. A beadványt – amelyben a mezőgazdaságot életképtelenné tevő jelenlegi helyzet javítására tett javaslataikat összegezték – kilenc megyei gazdaszervezet támogatta.

Petíciójukban a Hargita megyei gazdák kifejezték támogatásukat és szolidaritásukat az országos tiltakozó megmozdulások mellett, ugyanakkor saját javaslataikat is megfogalmazták, ami a helyi gazdákat specifikusan érinti.

Az eseményen a gazdaszervezeteket Hegyi Andrea, Szép Róbert, Jéré Elemér és Bartalis Attila gazdálkodók képviselték. Utóbbi – a közel egy órás prefektussal történő megbeszélést követően – a sajtó jelenlévő képviselőinek elmondta: építőjellegű megbeszélés zajlott a prefektussal, aki megígérte, hogy továbbítani fogja a helyi gazdák javaslatait, kéréseit a megfelelő minisztériumokhoz, illetékesekhez. A megyei gazdák képviselői reményüket fejezték ki, hogy meglátásaikat megértik és elfogadják, ellenkező esetben az országos gazdaszervezetekkel közösen forgalomlassító megmozdulásba kezdenek.A szerző fotóiA Hargita megyei gazdák még nem vonulnak utcára, ugyanakkor nyílt levelet fogalmaztak meg Florin Barbu mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszternek, amelyben tizennégy pontba szedték javaslataikat. A nyílt levelet László Csongor, Hargita Megye Tanácsa vidékfejlesztési egyesületének vezetője a megyei önkormányzat keddi közgyűlésén is felolvasta.

Első pontban a gazdák követelik a bürokrácia csökkentését a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökségnél (APIA) a támogatási iratcsomók összeállításakor. Második kérésük: „A gazdák által vezetett kötelező regiszterek számának csökkentése összhangban az elfogadott Nemzeti Stratégiai Tervben megfogalmazott adminisztratív terhek csökkentése célkitűzéssel”.

Kérik az állatjóléti támogatásokra vonatkozó előírások egyszerűsítését: „A kötelező nyilvántartások helyett, az igénylő egység belső procedúrában igazolja a végzett tevékenységét, ezt aláírásával ellátva hitelesíti a vonatkozó időszakra”.Kérik továbbá, hogy az állam vezessen be különtámogatásokat a vadkárok által sújtott megyékben. „A tisztességes verseny érdekében olyan intézkedési csomagot kell bevezetni, amely azon régiók számára nyújt pluszkompenzációt a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség általi támogatásokon keresztül, ahol nagy számban fordulnak elő vadkárok. Hargita megyében 514 káreset volt az elmúlt évben, amely 93 százalékát a medvék okozták, egy olyan megyével szemben, ahol egyáltalán nincs vagy csak kis számban történik medvék által okozott kár, jelentős versenyhátrányt szenvednek el a Hargita megyei gazdák”.

Ötödik kérésük, hogy a vadkárok megítélése ne a termelési költség megtérítésére vonatkozzon, hanem a terménykiesésre. „Például egy intenzív szarvasmarha-tenyésztéssel foglalkozó gazdaság, amely monodiatetikus takarmányozást használ, ha a vadkárok következtében 15%-kal kevesebb siló kukoricát tud termelni, az egész éves működésében keletkezik ellátásbéli probléma. Ez a termelékenység visszaesését eredményezi, és megnöveli az állatorvosi költségeket egyaránt. Ezzel szemben jelenleg csak a kukorica megtermelésének költségeit terítik meg, nem veszik figyelembe a gazdaságban keletkezett további pluszköltségeket, melyeket a terméskiesés okozott.”Illusztráció: Pixabay Azt is kérik a minisztertől, hogy üzemanyag-támogatást ne csak a jogi személyiséggel rendelkezőknek adjanak, hanem a magánszemélyeknek is járjon. „Lehessen a traktorokat és mezőgazdasági gépeket B kategóriás jogosítvánnyal vezetni, vontatott járművel együtt. A törzskönyvvel nem rendelkező vontatott járművek számára a helyi önkormányzat bocsátson ki igazoló dokumentumot, amellyel közlekedhetnek a közutakon” – fogalmaztak.

Kérik továbbá, hogy magánszemélyek is igényelhessék a gázolaj-támogatást. Minden Romániában gazdálkodó egység, függetlenül attól, hogy magánszemélyként vagy jogi személyként végzi tevékenységét, igényelhesse a gázolaj-támogatást. Ugyanakkor úgy vélik: „a tisztességes verseny érdekében el kellene törölni a különböző vállalkozási formák között a különbségeket”. Tizenegyedik kérésük, hogy azoknak a gazdáknak adják a mezőgazdasági támogatást, akik ténylegesen dolgoznak a földön. Ne az kapja a támogatást, aki a mezőgazdasági terület tulajdonosa ugyan, de azt bérbe adja másnak. Tizenkettedik javaslatuk, hogy az ökológiai gazdálkodást végzők vagy átállási időszakban levő gazdák támogatásait egy időben utalják a többi gazdáéval. „Nem tisztességes azon gazdálkodókkal szemben, akik pluszterheket vállalnak fel, azáltal, hogy ökológiai gazdálkodást végeznek, hogy a támogatásaik késnek más gazdákéval szemben.”

Kérik, hogy a minisztérium egyszerűsítse a Vidéki Beruházások Finanszírozó Ügynöksége által meghirdetett pályázatok adminisztrációját. Vegyenek ki minden olyan feltételt a pályázati elvárások közül, „amely diszkriminálja a gazdákat tevékenységük megkezdésének időtartamára vonatkozóan.” Kérik még a pályázati önrészek mértékének csökkentését, illetve hogy kedvezményes hiteleket vehessenek fel, hogy finanszírozni tudják a pályázati részvételük önrészét. Végül kérik, hogy alkalmazzák „a Hegy Törvénye (197/2018-as számú törvény)” alapján megfogalmazott prioritásokat a pályázati kiírások újrahirdetésekor, és terjesszék ki érvényességüket az eszközbeszerzésre is. „Ne legyen kötelező az építkezés a projekteken belül, meglévő esztenák és feldolgozóegységek fejlesztésére és eszközök beszerzésére is lehessen pályázni.” Egyúttal azt is kérik, hogy a szaktárca csökkentse az önrészek mértékét ezeknél a pályázati kiírásoknál, kiemelten azoknál, amelyek esztenákra vonatkoznak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?