Konszenzusra jutottak a gazdák és a fuvarozók a miniszterekkel – „hazaküldenék” a tüntetőket

A gazdák és a fuvarozók is megállapodásra jutottak kedden a szakminiszterekkel. Az agrártárcát vezető Florin Barbu a tárgyalásokat befejezettnek tekinti és arra szólította fel a Bukarest mellett tüntetőket, hogy „menjenek haza”. A fuvarozók képviselője szerint sincs már értelme annak, hogy káoszt teremtsenek az utcán, mert a problémák megoldódnak. Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere nem adott engedélyt a tüntetőknek a Victoria térre tervezett megmozdulásukra.

Fotó: Ferencz Hunor

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter és a szarvasmarha-tenyésztők egyesületeinek képviselői kedden konszenzusra jutottak az ágazatban felmerült főbb kérdésekben, de nem írtak alá jegyzőkönyvet – számolt be az Agerpres.

A találkozó után a tárcavezető a sajtónak elmondta, hogy a megállapodás szerint az állattenyésztők a múlt évhez hasonlóan szarvasmarhánként 100 euró állami támogatást kapnak, emellett a takarmányozásra használt silókukorica termelésének támogatását 160 euróval 360 euróra emelik.

Az öt állattenyésztői egyesületet tömörítő Pró Agro Országos Szövetség elnöke, Ionel Arion elmondta: reméli, hogy kora tavaszra a követeléseik nagy részét rendezik, különösen azokat, amelyek a mezőgazdasági minisztérium hatáskörébe tartoznak.

Tájékoztatása szerint azért nem foglalták jegyzőkönyvbe a keddi találkozón született megállapodásokat, mert a minisztérium képviselőivel konszenzusra jutottak a felvetett kérdésekben. „A megállapodásainknak inkább technikai jellege volt” – jelentette ki. Hozzátette, hogy a gazdákkal hétfőn kötött egyezség legtöbb pontja az állattenyésztőkre is vonatkozik, mivel rendszerint zöldségtermesztéssel is foglalkoznak.

A Hazafias Gazdák Szakszervezetének elnöke, az egyik leghangosabb tiltakozóként ismert Ştefan Muscă arról beszélt, hogy agrárpolitikát kell kidolgozni a tehéntejtermelés megmentésére. Emlékeztetett arra, hogy az ágazat nehéz helyzetben van a hazai piacot elárasztó import tejtermékek miatt. Arra kérte a minisztert, hogy találjon megoldást a hazai állatállomány növelésére. „Továbbra is arra kérjük, hogy fordítson nagy figyelmet erre az ágazatra, mert mi tehéntejen nőttünk fel, és ezzel akarjuk táplálni a román népet. Ne is halljunk többet sáskaevésről vagy tücsöklisztről” – mondta Ştefan Muscă.

Barbu: „menjenek haza”

A szállítmányozók és a gazdák ugyanakkor továbbra is tüntettek, és noha a gazdákkal már hétfőn is megállapodásra jutottak, a Bukarest mellett, Afumaținál tiltakozók kedden további követelésekkel álltak elő. A Digi24 beszámolója alapján ez felbosszantotta az agrárminisztert, aki „abberációnak” nevezte a kéréseiket. „Szerintem az Afumaținál lévő urak nem is mezőgazdászok, hanem felbujtók és tüntetők” – mondta Barbu, hozzátéve, hogy az általa irányított minisztérium befejezete a tárgyalásokat. „Menjenek haza” – üzente.

Elutasított engedélykérés

Az Agerpes beszámolója alapján a fuvarozók és a mezőgazdasági termelők nem kapták meg az engedélyt ahhoz, hogy a fővárosban tüntessenek. Nicuşor Dan, Bukarest főpolgármester egy keddi Facebook-bejegyzésben azt írta, „észszerűtlennek” találta, ezért elutasította a fuvarozók és a gazdák kérelmét a tiltakozó akció jóváhagyására. Az írta, hogy az aláírók azt kérték, hogy a tüntetők péntektől hétfőig 15 ezer járművel és munkagéppel foglalhassák el a teljes Victoriei teret a hozzá tartozó utcákkal együtt. „Így egész Bukarest forgalma megbénult volna” – mutatott rá a főpolgármester.

Emlékezetes, hogy az elöljáró már korábban kijelentette, hogy csak abban az esetben engedélyezi a tüntetést, amennyiben az nem bénítja le teljesen a forgalmat. Most felidézte, hogy az eddigi legnagyobb járműves tüntetés 2017-ben volt. Akkor 3800 személyautó állomásozott a kormánypalota előtti Victoriei téren és a Kiseleff sugárúton, de nem bénították meg a forgalmat. „A tiltakozáshoz való jogot a törvény szavatolja, de a forgalom és a tömegközlekedés megzavarása nélkül. Jóváhagyunk minden olyan tüntetésengedélyezési kérelmet, amely tiszteletben tartja a törvényt, ahogyan eddig is tettük” – érvelt Nicuşor Dan.

Megegyeztek a fuvarozók Grindeanuval

Közben ahogyan a gazdaszervezetek egyeztettek a mezőgazdasági miniszterrel, úgy a fuvarozók is tárgyaltak Sorin Grindeanu szállításügyi miniszterrel. Keddi mintegy három órás megbeszélésük eredményre vezettek. Nem bírságolják meg azokat a kamionosokat, akiknek a határátlépésre várakozás közben járt le az útmatricájuk, a határátkelőkön pedig külön forgalmi sávokat alakítanak ki az Európai Unióban bejegyzett teherautók számára – számolt be a sajtónak a Romániai Fuvarozók Szövetsége (COTAR) elnöke.

A fuvarozók Grindeanuval tárgyaltak | Fotó: A szállításügyi minisztérium Facebook-oldala

Az Agerpres beszámolója alapján Vasile Ştefănescu elmondta, hogy az ágazat több munkáltatói szervezetének (FORT, UNTRR) képviselőivel együtt vett részt a szállításügyi minisztériumban tartott egyeztetéseken. Közlése szerint sikerült megállapodni Sorin Grindeanuval a fuvarozók követeléseinek teljesítéséről, így a január 15. utánra beharangozott tiltakozó akciók elmaradnak. „A személyszállítás és az áruszállítás számára egyaránt előnyös konszenzusra jutottunk” – jelentette ki.

Vasile Ştefănescu arra kérte az utcán tiltakozó közúti fuvarozókat, hogy „ne teremtsenek káoszt, mert nincs értelme”. Hangsúlyozta, hogy az ágazat problémái meg fognak oldódni, ezért nincs ok a tüntetésekre. „Végső soron ebben az országban mindenkinek adót kell fizetnie, és mindenkinek átláthatóan kell tevékenykednie” – jelentette ki a sajtónak arra a felvetésére, hogy az utcán tiltakozó fuvarozók szerint a COTAR nem képviseli az érdekeiket.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?